Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Remont magistrali

13-07-2012, 09:47 Robert Dłucik

Blisko 6 tysięcy mieszkań w Czarnym Lesie, Nowym Bytomiu, Wirku i części Bykowiny pozbawionych jest ciepłej wody. To efekt prac modernizacyjnych prowadzonych na magistrali ciepłowniczej w rejonie ulicy 1-go Maja. Dzięki tej inwestycji będzie mniej strat ciepła w sezonie grzewczym. Remont potrwa do 23 lipca.

 - Przepraszamy mieszkańców za niedogodności, dołożyliśmy wszelkich starań, by przerwa w dostawie ciepłej wody była jak najkrótsza. Z punktu widzenia prawa i zawartych umów, takie wyłączenia możemy robić. Reguluje to rozporzędzenie Ministra Gospodarki z 15 stycznia 2007 roku w sprawie funkcjonowania systemów ciepłowniczych. Zgodnie z nim planowane przerwy w dostarczaniu ciepła poza sezonem grzewczym nie mogą przekraczać 14 dni. Zapewniam, że prowadzone obecnie prace przełożą się na poziom bezpieczeństwa dostaw ciepła w sezonie – mówi Marek Nowak, prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

 Zakres prac jest tak ogromny, że do jego wykonania zaangażowano nie tylko pracowników PEC-u, ale również firmy zewnętrze. - Na ulicy 1- go Maja remontujemy sieć o średnicy rur DN 600, DN 400, DN 500, DN 350 i na Czarnoleśnej wcinkę do sieci z zaworami. Zadania koncentrują się w siedmiu punktach: na komorach ciepłowniczych i częściach napowietrznych. W sąsiedztwie cmentarza mamy do montażu przepustnicę 2 razy DN 400 na rurociągu DN 600, trzeba więc zamontować również zwężki. W zakres prac wchodzi też montaż przepustnic DN 350 przy kompensatorze pionowym, demontaż zaworów 2 razy DN 500 za byłą stacją benzynową CPN. Mamy tam stację napowietrzną, gdzie była armatura odcinająca, tamtą armaturę wycinamy, dajemy prostki. Następnie vis a vis cmentarza znajduje się układ połączeń napowietrznych rur DN 600 i DN 400, gdzie skracamy zbędny odcinek o około 140 metrów i łączymy dwie sieci, które przebiegały obok siebie – tłumaczy Ryszard Przewoźnik, kierownik działu technicznego PEC-u.

 - Dzięki tej modernizacji w sezonie grzewczym będzie lepsza dostawa ciepła na końcówkach naszej sieci. Wiedzą o tym doskonale mieszkańcy ulic Chrobrego i Krzywoustego, gdzie zawsze mieliśmy kłopoty z utrzymaniem standardów jakościowych. W tej chwili, takich sytuacji już na tym osiedlu nie będzie – podkreśla prezes Nowak.

 Drugi rok z rzędu rudzki PEC prowadzi tak szeroko zakrojone roboty inwestycyjne na sieciach ciepłowniczych. - Zmodernizowaliśmy niemal całą sieć w Halembie, Wirku i w Nowym Bytomiu. Zostały nam Godula, Ruda i Orzegów, ale tam również pewne prace się rozpoczęły. Działamy na wielu frontach – mówi kierownik działu technicznego.

- Wielkość nakładów inwestycyjnych PEC-u już od dwóch lat przewyższa wielkość amortyzacji tych urządzeń. Świadczy to o tym, że wydatkowanie tych środków finansowych w tak dużej wysokości powoduje to, że nasze systemy ciepłownicze są coraz młodsze, coraz bardziej sprawne. Została zatrzymana dekapitalizacja tych środków produkcji – dodaje prezes spółki.


Komentarze