Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Relikwie Jana Pawła II

09-05-2013, 20:16 Administrator WR

W najbliższą sobotę o godzinie 10.00 do Kościoła p.w. św. Marii Magdaleny w Rudzie Śląskiej – Bielszowicach zostaną uroczyście wprowadzone relikwie błogosławionego Jana Pawła II.11 maja o godzinie 10.00 w Kościele pw. św. Marii Magdaleny odbędzie się wyjątkowa uroczystość. Ks. abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, który przez lata pełnił funkcje sekretarza bł. Jana Pawła II, wraz z ks. abp. Wiktorem Skorcem wprowadzą do parafialnego kościoła relikwie bł. Jana Pawła II. Relikwie stanowi odrobina włosów Błogosławionego. W czasie ceremonii ks. abp Wiktor Skworc podziękuje również za sakrament chrztu przyjęty w bielszowickiej parafii 65 lat temu oraz za 40 lat kapłaństwa.

 

 

Relikwie to przedmioty kultu, które najczęściej stanowią szczątki ciała świętych lub rzeczy z nimi związanych. Są one szczególnie rozpowszechnione w katolicyzmie i prawosławiu. Wyróżnia się trzy stopnie relikwii. Te pierwszego stopnia obejmują krew, włosy lub inne części ciała świętego.


Drugi stopień przyznaje się relikwiom będącym fragmentami szat świętego lub innych przedmiotów, których używał święty. Relikwiami trzeciego stopnia są przedmioty towarzyszące świętemu za życia, niekoniecznie związane z funkcjami religijnymi.

- Dla naszej parafii to wyróżnienie i radość, że relikwie Ojca Świętego Jana Pawła II zostaną wprowadzone właśnie tutaj – mówi ks. prałat Piotr Kurzela, proboszcz parafii. – Bł. Jan Paweł II był duchowym przewodnikiem dla wielu z naszych parafian. Wszyscy czujemy się z Nim mocno związani, a obecność relikwii Błogosławionego z pewnością doda otuchy i siły każdemu, kto będzie zwracał swoją modlitwę w stronę Ojca Świętego. Serdecznie zapraszam do uczestniczenia w tej uroczystej Eucharystii – dodaje ks. prałat.

 

źródło: UM


Komentarze


10-05-2013, 22:05
boney napisał(a):

jasny gwin - przecież to jest żałosne. btw: włosy z głowy czy łonowe?