Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Razem dla przedsiębiorców

25-09-2024, 08:59 Joanna Oreł

,,Fundusze Europejskie dla śląskiego na lata 2021-2027” – pod takim hasłem w ubiegły czwartek (19.09) w Śląskim Inkubatorze Przedsiębiorczości odbyło się spotkanie informacyjne dla przedsiębiorców. Swoją ofertę przedstawili: Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach, Śląski Inkubator Przedsiębiorczości, Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich oraz Śląskie Centrum Przedsiębiorczości. To była solidna dawka wiedzy, świetna okazja do wymiany doświadczeń oraz przedstawienia planów na kolejne lata.

– Ideą spotkania było przede wszystkim zwiększenie wśród przedsiębiorców absorpcji środków unijnych pochodzących z Wojewódzkiego Urzędu Pracy oraz Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości. Myślę, że była to dobra okazja dla przedsiębiorców do szerszej aktywizacji i pozyskiwania funduszy unijnych – mówi Izabela Moczko, prezes Śląskiego Inkubatora Przedsiębiorczości Sp. z o.o.

Czwartkowe spotkanie otworzył prezydent miasta Michał Pierończyk, pod patronatem którego odbyło się to wydarzenie. – Bardzo się cieszę, że Śląski Inkubator Przedsiębiorczości i Wojewódzki Urząd Pracy, a także Śląskie Centrum Przedsiębiorczości zaangażowały się w tego typu działanie w Rudzie Śląskiej. Jest to pierwsze spotkanie z cyklu, które planujemy (...) – powiedział prezydent Pierończyk. – Przypomnę, że niedawno zawiązaliśmy współpracę właśnie dzięki inicjatywie Śląskiego Inkubatora Przedsiębiorczości, ale także Rudzkiej Agencji Rozwoju ,,Inwestor” oraz Powiatowego Urzędu Pracy pomiędzy przez tymi jednostkami, żeby działania tych instytucji zintegrować, skoordynować i żeby pokazać, jak ważną rzeczą jest działanie na rzecz przedsiębiorców oraz wsparcie ich w dalszym rozwoju, w pozyskiwaniu środków, bo przecież przez środki unijne można naprawdę bardzo wiele zmodernizować, zmienić procesów w danym przedsiębiorstwie i móc złożyć nowoczesną ofertę klientowi, temu z miasta i spoza miasta – dodaje.

Dyrektor katowickiego WUP-u podkreślił z kolei, jak wiele środków zewnętrznych w ostatnim czasie pozyskało nasze miasto. – Proporcjonalnie do swojego obszaru i wielkości jesteście liderem w województwie śląskim, jeżeli chodzi o ilość środków pozyskanych na wsparcie kadr przedsiębiorstw. Sam Inkubator to jest ponad 30 milionów złotych, oczywiście w różnej konfiguracji, bo to są i projekty partnerskie i projekty także samego Inkubatora. Do tego dochodzi RAR ,,Inwestor”, który również od wielu okresów programowania jest beneficjentem Wojewódzkiego Urzędu Pracy i także pozyskuje środki właśnie dla wsparcia kadr w przedsiębiorstwach. Ponadto Powiatowy Urząd Pracy na bieżąco obsługuje nie tylko osoby bezrobotne, których jest coraz mniej, a stopa bezrobocia w Rudzie Śląskiej jest jedną z najniższych w województwie, ale do tego aplikuje o środki właśnie z Wojewódzkiego Urzędu Pracy na wsparcie przedsiębiorców. Serdecznie gratuluję takich kadr i takich instytucji – ocenił Grzegorz Sikorski.

Podczas spotkania ,,Fundusze Europejskie dla śląskiego na lata 2021-2027” można było poznać ofertę Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach, Śląskiego Inkubatora Przedsiębiorczości, Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich oraz Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości. – Śląskie Centrum Przedsiębiorczości ma bardzo dużo propozycji dla naszych przedsiębiorców, rozpoczynając od wsparcia w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, poprzez wsparcie w ramach Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Wspieramy przedsiębiorców wprowadzeniu prac badawczo-rozwojowych, jak również w realizacji innowacyjnych projektów związanych z automatyzacją i cyfryzacją, ale przede wszystkim w procesie transformacji. Te działania są skierowane do przedsiębiorców z sektora MŚP. Mamy również działania, które umożliwiają zagospodarowanie terenów zdegradowanych, pogórniczych, zdewastowanych, gdzie możliwe jest utworzenie szeroko pojętej infrastruktury kulturalnej, sportowej czy lokalnej, z której mogą korzystać praktycznie wszyscy – wylicza Agnieszka Szymkiewicz-Brodziak, kierownik Wydziału Informacji i Promocji Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości.

- Mamy pełen wachlarz możliwości kształcenia ustawicznego od kursów, szkoleń po studia podyplomowe. Jest to dofinansowywane zarówno w ramach kierowania przez pracodawcę swoich pracowników do odpowiednich operatorów, którzy finansują aż do 80% takich kosztów szkoleń czy studiów podyplomowych, jak i też indywidualnie przez pracowników, którzy sami bez udziału pracodawcy mogą zgłosić się też do operatora i samodzielnie sobie podwyższyć kwalifikacje. Wtedy dofinansowanie wynosi aż 95% – mówi Grzegorz Sikorski.

Kolejne tego typu spotkanie zaplanowane jest na 23 października, także w Śląskim Inkubatorze Przedsiębiorczości. Wówczas zaprezentują się partnerzy porozumienia o współpracy na rzecz wspierania przedsiębiorczości i przedsiębiorców w mieście Ruda Śląska – Śląski Inkubator Przedsiębiorczości Sp. z o.o., Rudzka Agencja Rozwoju „Inwestor” Sp. z o.o. oraz Powiatowy Urząd Pracy w Rudzie Śląskiej.


Komentarze