Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Radni zaniepokojeni

29-05-2014, 10:56 Monika Herman - Sopniewska

Na dzisiejszej sesji Rady Miasta (29.05) w Rudzie Śląskiej Rada Miasta podjęła uchwałę ws. apelu do Prezesa Rady Ministrów w związku z sytuacją w branży górnictwa węgla kamiennego. Radni uchwałę przegłosowali jednogłośnie.

 

- Rada Miasta Ruda Śląska uchwala: wyrazić w imieniu mieszkańców 140 – tysięcznego miasta Ruda Śląska, głębokie zaniepokojenie sytuacją w jakiej znajduje się branża górnictwa węgla kamiennego, nie tylko w naszym mieście, ale w całym regionie. Jednocześnie pragniemy wyrazić nadzieję i oczekiwanie na podjęcie skutecznych działań, które pozwolą na utrzymanie wielu miejsc pracy i rozwoju tej, jakże istotnej gałęzi gospodarki narodowej w przyszłości – tak brzmi treść podjętej uchwały.

 

Zanim jednak radni ją podjęli – dyrektorzy rudzkich kopalń mówili o obecnej sytuacji w górnictwie.

 

- Górnictwo funkcjonuje na zasadzie sinusoidy, teraz mamy gorszy czas, ale liczymy że będzie lepiej i że sytuacja się poprawi. Chcemy znowu stać się konkurencyjni i prowadzić działalność na wysokim poziomie. Nie wiemy co będzie w przyszłości, ale chcę uspokoić że nie są prowadzone żadne działania które prowadzą do likwidacji kopalń i ograniczania wydobycia. Ludzie pracują i nie ma w tej chwili zadnych przesłanek, żeby stwarzać jakieś dodatkowe zamieszanie - mówił Wojciech Szymiczek, dyrektor KWK Halemba Wirek.

 

W rozmowie z WR przyznaje, że sytuacja na kopalni jest ciężka.

 

- Nie jest tragicznie, ale sytuacja jest naprawdę ciężka, bo w porównaniu do wcześniejszych czasów, teraz rynek węgla całkowicie się załamał. Tego węgla na naszych kopalnianych zwałach jest strasznie dużo. A na dodatek i jego cena poszła w dół - stąd te trudności i nasze straty , które teraz sięgają miliardów złotych ze względu na niesprzedany węgiel. Wszyscy są zainteresowani co stanie się dalej i każdy się martwi o swoje miejsca pracy i o to, że za chwilę może je stracić – dodaje dyr. Szymiczek.

 

W podobnym tonie wypowiadał się dyrektor KWK Pokój.

 

 

- Niepokój wśród załogi jest odczuwalny, wszyscy wiedzą jak trudna jest sytuacja i wszyscy się boją, niepokój przenosi się na rodziny naszych pracowników. Uiceszył nas fakt podjętej uchwały To bardzo ważne, tym bardziej, że samorządy są najważniejszym partnerem dla normalnej działalności górniczej. Wspólnie musimy podejmować szereg decyzji - samorządy wydają zgody na eksploatację, opiniują nasze plany ruchu tak, że to poparcie merytoryczne jest bardzo ważne i wiemy że przynajmniej ze strony miasta Ruda Śląska nie spotkają nas żadne problemy odnośnie eksploatacji w Rudzie Śląskiej – mówił Dariusz Rębielak, dyrektor KWK Pokój.

Niepokój jednak nie ustaje. Na początku maja nowy prezes zarządu Kompanii Węglowej Mirosław Taras zapowiedział:

 

- Jesteśmy nowym zarządem, zapoznajemy się dogłębnie z problemami i potrzebujemy na to trochę czasu. Sądzę, że w ciągu miesiąca przygotujemy program wstępny, który stanie się podstawą dyskusji ze stroną społeczną i stroną rządową, w jakim kierunku działać, aby Kompania Węglowa ponownie nie znalazła się w tak trudnych warunkach, jak obecnie – zadeklarował Taras.

 

Zapytany o zamykanie nierentowanych kopalń i zwolnienia w górnictwie odpowiedział:

 

- Widzę co najmniej jedną taką kopalnię. Chciałbym zapewnić, że gdyby doszło do trudnych decyzji, to wszystkim pracownikom będziemy się starali zaoferować miejsca pracy. Chcę uspokoić pracowników Kompanii Węglowej, że o brutalnych zwolnieniach nie będzie mowy.

 

 


Komentarze