Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

RADA MIASTA W STATYSTYCE

25-01-2012, 09:48 Robert Dłucik

17 posiedzeń, ponad 60 godzin obrad – tak w największym skrócie prezentuje się bilans rudzkiej Rady Miasta w 2011 roku. Zobacz aktywnośc radnych podczas Komisji.

Najdłuższa sesja odbyła się 27 października. Wpływ na długość obrad miał z pewnością gorąca dyskusja jaka wywiązała się w sprawie koncepcji zagospodarowania Doliny Kłodnicy w Halembie.

Najkrótsza sesja trwała zaledwie 32 minuty. Została zwołana 8 września w trybie nadzwyczajnym i też związana była z Doliną Kłodnicy. Radni podjęli uchwałę o wniesieniu wkładu niepieniężnego (tzw. aportu) w postaci nieruchomości przy ulicy Kłodnickiej do Spółki Celowej Kompleks Basenów Rekreacyjno – Sportowych.

W 2011 roku nastąpiły kolejne zmiany w składzie Rady Miasta. W miejsce radnej Aleksandry Piecko, która została naczelnikiem Wydziału Oświaty UM weszła Anna Krzysteczko. Po powołaniu radnej Krzysteczko na stanowisko Zastępcy Prezydenta Miasta w składzie RM znalazła się Beata Drzymała – Kubiniok. Natomiast miejsce powołanego na prezesa Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Zbigniewa Domżalskiego zajęła Ewa Błąkała – Zawronek. W ten sposób – po raz pierwszy w ponad dwudziestoletniej historii rudzkiego samorządu lokalnego - w składzie RM pracuje aż 6 kobiet.

Stuprocentową frekwencję na sesjach zaliczyło 7 radnych. Są to: Władysław Dryja, Władysław Kucharski, Kazimierz Myszur, Józef Osmenda, Józef Skudlik, Marek Wesoły i Barbara Wystyrk – Benigier.

Najwięcej interpelacji w 2011 roku złożyli: Józef Osmenda – 51, Marek Kobierski – 36, Władysław Kucharski – 35.

Miniony rok był rekordowym pod względem ilości podjętych uchwał. Radni podjęli ich aż 318. Dla porównania rok wcześniej - 252 a w roku 2009 - 301.

W Radzie Miasta działało 9 komisji stałych. Najliczniejszy skład miała Komisja Oświaty – 13 radnych. Na drugim miejscu w tej statystyce plasowała się Komisja Zdrowia, Rodziny i Pomocy Społecznej – 11 radnych. Na przeciwległym biegunie znajdowała się Komisja Prawa, Samorządności i Bezpieczeństwa, licząca 6 radnych.

Najwięcej, bo 16 radnych (64% składu RM) zasiadało w trzech komisjach stałych. Rekordziści (a było ich 5, co stanowi 20%)– pracowali w czterech komisjach. Byli to: Władysław Dryja, Jarosław Kania, Józef Osmenda, Krzysztof Rodzoch i Marek Wesoły. Pozostała czwórka (16%) działała w dwóch komisjach.

Najczęściej – po 17 razy – obradowały Komisja Budżetu i Przedsiębiorczości oraz Komisja Infrastruktury i Rozwoju Miasta. Po 15 razy zbierały się: Komisja Oświaty oraz Komisja Zdrowia, Rodziny i Pomocy Społecznej. 14 posiedzeń odbyli radni Komisji Kultury oraz Komisji Prawa, Samorządności i Bezpieczeństwa, 13 – Komisji Ochrony Środowiska, 11 – Komisji Sportu i Kultury Fizycznej. Najrzadziej – bo 10 razy spotykali się radni Komisji Rewizyjnej.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* Radny nie sprawował mandatu przez cały rok lub zrezygnował w udziału w Komisji


Komentarze


21-02-2012, 19:20
Trevor napisał(a):

Mysle, ze w kotenkscie sprawy z poprzedniego budzetu radni PO, PiS i Lewicy popelnili blad. Skoro rok temu prezes MWiK wraz z burmistrzem uwazali, ze maja dosc pieniedzy i zrezygnowali z dofinansowania 100 tys na inwestycje nalezalo glosowac przeciw podwyzce cen wody. Wprawdzie weszlaby ona po 70 dniach, ale nie przylozylibyscie do tego swojej reki i postawa wasza tym samym bylaby kontynuacja tamtej sprzed roku.

25-01-2012, 10:53
Marta napisał(a):

Niestety uważam, że nie ma się czym chwalić. Kolor czerwony w dużej mierze przebija przez kolor niebieski. Natomiast wstyd by mi było gdybym na 15 spotkań 11 bądź 12 opuściła...albo być w komisji i nie zjawić się wcale. Mam nadzieję, że ten rok będzie bardziej pracowity.Pozdrawiam.