Przygody płynącej wody oczami najmłodszych
18-11-2016, 13:34 Magdanlena Buchta
Rudzkie przedszkolaki, poprzez swoje talenty plastyczne pokazały, jak niezbędnym elementem życia jest woda. Dzięki inicjatywie rudzkiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o., Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz Młodzieżowego Domu Kultury po raz kolejny zorganizowano edukacyjny konkurs plastyczny dla dzieci przedszkolnych, tym razem pod hasłem: „Przygody płynącej wody”. Impreza odbyła się pod patronatem prezydent miasta – Grażyny Dziedzic.
W dniu 16 listopada w MDK w Rudzie Śląskiej odbył się finał konkursu, czyli uroczystość wręczenia nagród i wystawa prac konkursowych, uświetniona programem artystycznym w wykonaniu przedszkolaków prezentujących piosenki i scenki na temat wody. – Aż dziw bierze, że co roku udaje się wymyślić inny, zaskakujący tytuł konkursu, w którym zawsze znajduje się słowo „woda” – mówił Jerzy Mazurek, wicedyrektor MDK oraz członek jury, oceniającego prace konkursowe.
Prace plastyczne, które można było składać w Młodzieżowym Domu Kultury, przedstawiały w jakich sytuacjach życia codziennego mamy kontakt z wodą i dlaczego jest dla nas tak ważna. Wykonywane były techniką płaską, jednak uczestnicy popisali się różnorakimi formami przedstawienia swojego pomysłu.
– Ten konkurs, choć jest jednym z wielu konkursów plastycznych w mieście, spełnia istotną rolę w edukacji i profilaktyce zdrowotnej, ekologicznej, społecznej. Jestem wdzięczny tym, którzy przyczynili się do organizacji tego przedsięwzięcia – podkreślał Grzegorz Rybka, prezes PWiK Sp. z o.o.
Jak co roku, konkurs cieszył się powodzeniem – ilość zgłoszeń była imponująca. – Do naszego konkursu nadesłano aż 71 prac z 16 placówek przedszkolnych. Cieszymy się, że dzieci tak chętnie tworzą i zgłaszają swoje prace, a nauczyciele pomagają w procesie twórczym. Mam nadzieję, że osiągniemy także pośredni sukces poprzez pogłębianie świadomości najmłodszych dotyczącej tego, jak ważnym żywiołem jest woda – Małgorzata Kowalczyk-Skrzypek, rzecznik rudzkiego PWiK. Istotę edukacyjnej strony konkursu podkreślali także współorganizatorzy przedsięwzięcia.
– Promowanie prozdrowotnego trybu życia wpisuje się w nasze działania. Odbiorcami są najmłodsi mieszkańcy miasta, w których chcemy zaszczepić m.in. postawy związane z higieną osobistą. Te prace są potwierdzeniem, że świadomość wśród młodych na temat wody wzrasta – podkreślała Teresa Golda, Powiatowy Inspektor Sanitarny.
– Jesteśmy zaszczyceni, że zostaliśmy zaproszeni do tego przedsięwzięcia. Wyróżnione prace wywołują pozytywne emocje i uśmiech na twarzy – i o to chodzi – zaznaczał Jerzy Mazurek.
Organizatorzy postanowili nie dzielić nagród na miejsca, wszystkie najlepsze prace wyróżniono w równym stopniu. W sumie nagrodzono 26 młodych artystów.
– Na mojej pracy przykleiłem parujące krople, jezioro i kwiaty, które kwitną dzięki wodzie. Woda jest ważna, bo używamy jej do picia i kąpieli. Mój piesek też pije wodę – mówił pięcioletni Jaś Kolarczyk z MP nr 40 – jeden z uczestników.
– Na mojej pracy przedstawiłam dom, w którym pies pije wodę, mama myje naczynia i dziecko podlewa kwiaty, a na zewnątrz pada deszcz – swoją pracę opisywała sześcioletnia Lilka Szudy z MP 42.
Komentarze