Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Przyczyny pożaru

27-02-2012, 19:50 Administrator WR

Prace spawalnicze prowadzone niezgodnie z przepisami były przyczyną pożaru, który wybuchł w KWK "Bielszowice" w sobotę 18 lutego. Pożar zauważono ok. godziny 23:00. W akcji gaśniczej uczestniczyły 23 jednostki straży pożarnej z Rudy Śląskiej,a także okolicznych miast. Ze względów bezpieczeństwa na kilka godzin ewakuowano ponad 300 osób z budynków w bezpośrednim sąsiedztwie kopalni. Nikomu nic się nie stało

 

 

- Powodem tego pożaru były wykonywane nieprawidłowo prace spawalnicze. To była załoga kopalni, która na zmianie prowadziła planowane roboty. Prawdopodobnie ma skutek nieodpowiedniego zabezpieczenia miejsca pracy nastąpiło zaprószenie ognia i rozprzestrzenił się pożar, który przyniósł takie straty – poinformował Marek Uszko wiceprezes Kompanii Węglowej, do której należy zakład.

 

 

W wyniku pożaru kopalnia straciła możliwość transportu urobku wywożonego jednym z szybów i musiała ograniczyć wydobycie z 8,5 do 6 tys. ton na dobę. Kilkuset górników przeniesiono tymczasowo do 3 innych zakładów Kompanii Węglowej. Władze spółki i kopalni "Bielszowice" ustaliły, że do czasu naprawy pomostu transportowego, używany będzie transport samochodowy. Węgiel na odcinku ok. 200 metrów będą na powierzchni wozić ciężarówki o ładowności powyżej 20 ton. Do przewiezienia będzie 4,5 tys. ton dziennie. Dochodzenie, które ostatecznie zweryfikuje przyczynę pożaru jeszcze się nie zakończyło.

 


Komentarze