Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Przybędzie szkół po termomodernizacji

05-01-2018, 12:40 UM Ruda Śląska

Zakończyła się termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 14 i Miejskiego Przedszkola nr 28 w Rudzie Śląskiej. Inwestycja kosztowała 1,5 mln zł. W budżecie miasta na 2018 rok na inwestycje w placówkach oświatowych zaplanowano prawie 10 mln zł, z czego ponad 3,8 mln zł to wydatki związane z termomodernizacją.

Większość rudzkich placówek oświatowych termomodernizację ma już za sobą, a w pozostałych systematycznie każdego roku przeprowadzamy takie inwestycje– podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic. – Termomodernizacja to oszczędności oraz poprawa warunków nauki, a także estetyki budynków – dodaje.

Szkoła Podstawowa nr 14 mieści się w dwóch budynkach przy ul. Głównej, z których jeden dzieli z Miejskim Przedszkolem nr 28. W maju ubiegłego roku obie placówki zostały połączone w Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3. – Zakres prac obejmował renowację elewacji, wymianę stolarki okiennej oraz wymianę instalacji centralnego ogrzewania – mówi Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji UM. – Trzeba też pamiętać, że w 2016 roku w obu budynkach wymienione zostało pokrycie dachów wraz ze stolarką okienną na poddaszach – dodaje. Wartość zakończonej niedawno inwestycji to ponad 1,5 mln zł, z kolei prace wykonane w 2016 r. kosztowały ponad 1 mln zł.

Obecnie trwa termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 13 przy ul. ks. Józefa Niedzieli. W tym przypadku zakres prac obejmuje m.in. docieplenie ścian zewnętrznych, a także wymianę pokrycia dachowego wraz z dociepleniem, instalacji c.o., oświetlenia oraz okien i drzwi zewnętrznych. – Co istotne, w ramach zadania wykonana zostanie też instalacja fotowoltaiczna, składająca się z 72 paneli – informuje Piotr Janik. Wartość inwestycji, która ma się zakończyć w czerwcu br., to prawie 1,7 mln zł.

Latem ma zostać ukończona termomodernizacja budynku dawnego Gimnazjum nr 7 przy ul. Obrońców Westerplatte, które w związku z reformą oświaty zostało włączone do Szkoły Podstawowej nr 16. – To zadanie obejmuje m.in. docieplenie ścian i stropów ostatniej kondygnacji, wymianę poszycia dachu, instalacji c.o., stolarki drzwiowej i dotychczas niewymienionej stolarki okiennej – wylicza Piotr Janik. – Do tego na dachu budynku wykonana zostanie instalacja fotowoltaiczna, złożona ze 100 paneli, a oprawy oświetleniowe w placówce zostaną wymienione na energooszczędne typu LED – informuje.

W realizacji jest także termomodernizacja Miejskiego Przedszkola nr 18, gdzie m.in. docieplane są ściany zewnętrzne, fundamentowe i piwniczne oraz wymieniane drzwi zewnętrzne i instalacja centralnego ogrzewania.

Przypomnijmy, że termomodernizację Szkoły Podstawowej nr 13 i budynku dawnego Gimnazjum nr 7 miastu przyznane zostało unijne dofinansowanie. – Te dwa zadania były częścią naszego projektu, obejmującego 8 placówek oświatowych. Pozostałe sześć już się zakończyło. Były to inwestycje w Miejskich Przedszkolach nr 25, 30, 31 i 43, Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 oraz Zespole Szkół Specjalnych nr 4 – wylicza wiceprezydent Michał Pierończyk. - Dofinansowanie zgodnie z wnioskiem wynosi ponad 12,5 mln zł przy kwocie całkowitej projektu 16,3 mln zł – dodaje.

Dzięki tym inwestycjom zmniejszy się liczba rudzkich szkół, które nie przeszły termomodernizacji. – Z 77 placówek oświatowych, które funkcjonowały w mieście przed tegoroczną reformą oświaty, takie inwestycje przeprowadzono już w 55, a trzy budynki, które powstały w latach 90. XX wieku, ich nie wymagają – podkreśla odpowiedzialna za oświatę wiceprezydent Anna Krzysteczko.


Komentarze