Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Przy Tomanka powstają TBS-y

19-07-2022, 13:09 Joanna Oreł

Rozpoczęła się budowa mieszkań na wynajem przy ul. Tomanka w Orzegowie. Miasto ma mieć udział w kosztach realizacji tej inwestycji, dzięki czemu niższe będą wpłaty przyszłych najemców. To z kolei przełoży się na uwolnienie puli obecnie zajmowanych lokali komunalnych. Mieszkania przy ul. Tomanka zostaną oddane w standardzie „pod klucz” w 2024 roku.

Inwestycja realizowana jest przez Regionalne Towarzystwo Budownictwa Społecznego z Chorzowa w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 6 w Orzegowie i pobliskiego boiska. Obecnie na placu budowy trwa wycinka drzew i krzewów. – W związku z realizowaną inwestycją wyciętych zostanie 30 drzew, jednakże na terenie inwestycji zostaną zasadzone nowe drzewa – zapowiada Anna Stemplewska, naczelnik Wydziału Spraw Lokalowych Urzędu Miasta Ruda Śląska.

W sumie w wielorodzinnym budynku TBS powstaną 44 mieszkania, w tym 39 mieszkań dwupokojowych o powierzchni od 49,84 m kw. do 55,66 m kw. oraz pięć mieszkań trzypokojowych o powierzchni od 65,93 m kw. do 67,39 m kw. Ponadto w podziemnym garażu znajdą się miejsca parkingowe. –  Mieszkania będą w standardzie „pod klucz” wyposażone w kuchenkę elektryczną, zlewozmywak oraz biały montaż w łazience – mówi Anna Stemplewska.

Wkrótce będzie możliwość składania wniosków o wynajem (mają być one dostępne w Urzędzie Miasta oraz w Biuletynie Informacji Publicznej miasta). Pierwszeństwo będą miały osoby spełniające określone kryteria, które obecnie są najemcami mieszkań komunalnych. To doprowadzi do skrócenia listy oczekujących na przydział mieszkań z zasobu gminnego. Przy czym miasto zobowiązane jest do wskazania minimum pięciu lokali dla osób wychowujących przynajmniej jedno dziecko oraz jednego lokalu dla osób starszych (zgodnie z odpowiednimi ustawami).

Na razie jednak nieznana jest kwota, jaką mieliby ,,wnieść” przyszli najemcy TBS-ów. – Mając na uwadze obecną sytuację ekonomiczną, wysokość partycypacji jest na etapie ustalania – mówi naczelnik Wydziału Spraw Lokalowych.

Na realizację inwestycji przy ul. Tomanka w Orzegowie miasto otrzymało ponad 4,7 mln zł z Banku Gospodarstwa Krajowego, a łączny udział w kosztach to ok. 6,2 mln zł. – Ponadto miasto jako wkład niepieniężny wniosło grunt przy ul. Tomanka – informuje Anna Stemplewska. – Zakończenie inwestycji i oddanie budynku do użytkowania planowane jest w pierwszym kwartale 2024 r. – dodaje.


Komentarze