Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Przez Halembę po nowemu

02-08-2022, 13:26 Joanna Oreł

Na początku lipca zakończyła się przebudowa połączenia ulic Nowy Świat i Halembskiej w Halembie. Nie tylko poprawił się komfort jazdy tą drogą, ale także jej otoczenie – powstały ścieżki rowerowe, chodnik i ciągi pieszo-rowerowe oraz miejsce do wypoczynku. Inwestycja ta została dofinansowana z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, a jej realizacja kosztowała ponad 2,7 mln zł.

– Przede wszystkim uporządkowane zostało połączenie obydwu dróg, co jest ważne nie tylko dla kierowców, ale i pieszych. Przedtem musieliśmy krążyć między jedną a drugą stroną ulicy. Teraz wyznaczona została ścieżka dla pieszych, co jest ważne szczególnie dla osób, które chcą przejść odcinek od Halemby do Bielszowic – ocenia pan Zbigniew, mieszkaniec Halemby.

Przebudowa połączenia ulic Nowy Świat i Halembskiej rozpoczęła się w lipcu ubiegłego roku w miejscu, gdzie obie drogi się przeplatają (formalnie jest to część ul. Nowy Świat). – Głównym celem inwestycji było wykonanie bezpiecznego chodnika, umożliwiającego komunikowanie się pieszych ulicami Halembską i Nowy Świat – mówi Adam Nowak, rzecznik prasowy rudzkiego magistratu.

W ramach inwestycji przebudowano ok. 270 m drogi, wybudowano ścieżki rowerowe, chodnik i ciągi pieszo-rowerowe, a także przebudowano przejazd kolejowy. Wykonano również nowe oświetlenie drogowe z oprawami typu led i przebudowano kanalizację deszczową. Powstało także miejsce z ławkami do odpoczynku. – Pierwotny termin zakończenia robót w ramach zadania to 5 maja 2022 r., jednakże z uwagi na konieczność wykonania robót związanych z przebudową przejazdu kolejowego, które nie były przewidziane na etapie podpisywania umowy z generalnym wykonawcą zadania, niezbędne było wydłużenie terminu realizacji zadania do dnia 1 lipca 2022 r. – wyjaśnia Adam Nowak. Inwestycja kosztowała w sumie ok. 2.7 mln zł, z czego miasto otrzymało ponad milion złotych (1 035 805,67 zł) w ramach dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.


Komentarze