Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Przemoc w rodzinie – możliwość uzyskania pomocy Policji

20-10-2021, 10:03 admin

Policja – obok przedstawicieli jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, oświaty i ochrony zdrowia – jest zobowiązana do podejmowania działań w przypadku podejrzenia wystąpienia zjawiska przemocy w rodzinie. Działanie te podejmowane są w ramach procedury „Niebieskiej Karty”.

Celem przeciwdziałania przemocy w rodzinie jest zatrzymanie przemocy na etapie, który nie wypełnia jeszcze znamion przestępstwa. Policja, realizując swe ustawowe obowiązki, reaguje na każdy sygnał dotyczący możliwości wystąpienia zjawiska przemocy w rodzinie. Podejmuje szereg inicjatyw, które mają na celu utrzymanie na wysokim poziomie zadań realizowanych w tym obszarze.

W sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia, wynikającego ze stosowania przemocy w rodzinie, w pierwszej kolejności należy skorzystać z numeru alarmowego 112, obsługiwanego przez operatorów Centrum Powiadamiania Ratunkowego, którzy otrzymane zgłoszenie niezwłocznie przekazują bezpośrednio dyżurnym jednostek organizacyjnych Policji, właściwych miejscowo dla miejsca zdarzenia, czy pobytu osoby potrzebującej pomocy.

Oprócz możliwości kontaktu z osobami obsługującymi telefon alarmowy 112, osoby dotknięte przemocą w rodzinie mogą kontaktować się telefonicznie z dyżurnymi jednostek organizacyjnych Policji, właściwych ze względu na miejsce zamieszkania. Dzięki aplikacji mobilnej „Moja Komenda” osoby dotknięte przemocą w rodzinie mogą uzyskać dostęp do bazy danych, zawierającej informacje o wszystkich obiektach policyjnych dostępnych dla interesantów, a także dane kontaktowe dzielnicowych, którzy wyposażeni są w telefony komórkowe oraz posiadają indywidualne adresy poczty elektronicznej. Istnieje zatem możliwość nawiązania zarówno kontaktu telefonicznego, jak też przesłania e-maila do właściwego dzielnicowego.

Dla przypomnienia warto wskazać, że przemoc w rodzinie, zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 25 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (tj. Dz. U. z 2020 r. poz. 218), oznacza jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste członków rodziny, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym,
a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.

Organy ścigania reagują ostro i zdecydowanie, ratując ofiary przemocy domowej. Zgodnie z przepisami przytoczonej powyżej ustawy, dla stworzenia skutecznego systemu ochrony osób dotkniętych przemocą w rodzinie, przyznano nowe uprawnienia Policji. Uprawnienia te są zawarte między innymi w art. 15 aa ust. 1 ustawy o Policji – czyli wobec osoby, która swoim zachowaniem polegającym na stosowaniu przemocy w rodzinie (w rozumieniu przepisów o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie), stwarza zagrożenie dla życia lub zdrowia osoby dotkniętej tą przemocą, policjant ma prawo wydać nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Celem tego rozwiązania jest szybkie izolowanie osoby stosującej przemoc w rodzinie, w sytuacjach gdy stwarza ona zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników. Priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa osobie dotkniętej przemocą, dla której najbardziej istotne w sytuacji zagrożenia jest możliwie szybkie i sprawne odseparowanie jej od osoby stosującej przemoc, ale w taki sposób, by osoba dotknięta przemocą w rodzinie nie musiała opuszczać mieszkania. Jest to nowy instrument reakcji na zjawisko przemocy w rodzinie w rękach Policji. Nakaz lub zakaz będzie obowiązywał przez okres 14 dni, z możliwością przedłużenia czasu jego obowiązywania przez sąd. W tym czasie (14 dni) osoba dotknięta przemocą w rodzinie będzie mogła podjąć decyzję o dalszym sposobie postępowania, w tym złożenia żądania, by sąd zobowiązał osobę stosującą przemoc w rodzinie do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazał zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia.

Ostatnie półtora roku to czas szczególnie trudny dla rodzin, w których występuje zjawisko przemocy ze względu na częste okresy izolacji. To również trudny czas dla policjantów, szczególnie dzielnicowych, którzy ze względu na ograniczenia, mają utrudniony dostęp do mieszkańców swoich rejonów. To właśnie dzięki rozmowom z sąsiadami, często dowiadywali się o problemach w rodzinach i mogli wcześnie reagować na rozpoczynające się lub trwające zjawisko przemocy. Dlatego też apelujemy do Państwa, jeśli doznajesz przemocy w rodzinie, nie obawiaj się skorzystać z wymienionych wyżej form pomocy Policji. Skontaktuj się z najbliższą jednostką Policji, dzielnicowym lub powiadom odpowiednie służby! Jeśli natomiast jesteś świadkiem przemocy w rodzinie, powiadom odpowiednie służby, nie pozostawaj ich samych sobie, zareaguj w porę!


Komentarze