Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Przełom w sprawie

12-04-2013, 11:13 Monika Herman - Sopniewska

Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił zaskarżoną przez rudzki szpital decyzję prezesa NFZ w sprawie odrzucenia odwołania szpitala od rozstrzygnięcia konkursu na świadczenie usług okulistycznych. Batalia o kontrakt dla rudzkiej okulistyki toczy się już od ponad roku.

 

Przypomnijmy, że rudzki szpital był jednym z czterech w województwie śląskim, który nie otrzymał w 2012 roku trzyletniego kontraktu na świadczenie usług okulistycznych w warunkach hospitalizacyjnych. Odwołanie szpitala od wyników konkursu nie przynosiło żadnego efektu, choć szpitala nie zamierzał składać broni.

 

- Niszczy się pewne ośrodki medyczne, zabiera im się kontraktu po to, aby inne konsorcja je dostawały. Nasz oddział działał do tej pory doskonale, zjamowaliśmy się leczenim jaskry, zajmowaliśmy się innymi urazowymi przypadkami. Oddział się bilansował, stanęliśmy do konkursu i okazało się, ze kontraktu nie dostaniemy - tak rok temu o całej sytuacji mówił Tomasz Undermann, wiceprezes OZZL.

 

- Jest powód dla którego się odwołaliśmy. To obowiązujące od 1 stycznia ubezpieczenie. Okazało się, że większość szpitali starujących do konkursu – tego ubezpieczenia nia miało. Myśmy je mieli, wykupili, to oczywiście sporo kosztowało. Nieważne było czy to szpital państwowy czy prywatny, każdy powinien je mieć - tłumaczył wtedy Sławomir Święchowicz, prezes rudzkiego szpitala.

 

Ówczesny dyrektor Śląskiego Oddziału NFZ odrzucił zastrzeżenia Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej. Podobnie uczynił we wrześniu 2012 roku Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia. Teraz okazuje się, że Wojewódzki Sąd Administacyjny w Warszawie uchylił właśnie wydaną z półrocznym opóźnieniem decyzję prezesa o oddaleniu skargi rudzkiego szpitala. Prezes Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej na razie jest ostrożny w ocenach, choć nie ukrywa zadowolenia z informacji jakie do niego docierają.

- Nie będę komentował wyroku sądu dopóki nie otrzymam uzasadnienia – mówi Święchowicz.

 

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego jest nieprawomocny. Narodowemu Funduszowi przysługuje prawo kasacji w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Na pozytywnym zakończeniu sporu o kontakt dla rudzkiej okulistyki zależy obecnym władzom miasta. Prezydent Grażyna Dziedzic nie czekając na rozstrzygnięcie procedury odwoławczej uruchomiła w ubiegłym roku wraz z władzami szpitala specjalny program leczenia jaskry i operacji zaćmy. Dzięki przekazanym z budżetu miasta 120 tys. złotych udało się wykonać około 200 operacji zaćmy.

 


Komentarze