Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Przedszkolne miejscówki

21-05-2013, 10:51 Administrator WR

Ponad 150 dodatkowych miejsc w miejskich przedszkolach przybędzie od nowego roku szkolnego w Rudzie Śląskiej. Tym samym liczba miejsc w placówkach wzrośnie do 4300.  Tworząc nowe miejsca chcieliśmy w jakiś sposób pomóc rodzicom dzieci, które w tym roku nie zdołały się dostać do przedszkoli. Podobnie jak w poprzednich latach zapotrzebowanie okazało się większe niż liczba miejsc. Dzieje się tak dlatego, że zgodnie z obowiązującymi nas przepisami musimy w pierwszej kolejności rezerwować miejsca dla 5 i 6-latków – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.Podczas zakończonego niedawno naboru do miejskich przedszkoli na rok szkolny 2013/2014 na ponad 4100 miejsc przygotowanych w placówkach rodzice dzieci złożyli ponad 5000 wniosków o przyjęcie. Ta duża dysproporcja pomiędzy liczbą podań a liczbą wolnych miejsc to efekt tego, że gminy w całym kraju do przedszkoli w pierwszej kolejności przyjmować muszą dzieci sześcioletnie oraz pięcioletnie odbywające roczne przygotowanie przedszkolne - wynika to wprost z ustawy o systemie oświaty. To dlatego brakuje miejsc dla dzieci młodszych i to rodzice właśnie tych dzieci mają największy problem ze znalezieniem miejsca w przedszkolu dla swej pociechy.

 

 

Władze Rudy Śląskiej zdecydowały się pomóc rodzicom poprzez utworzenie od 1 września 8 dodatkowych oddziałów przedszkolnych, w których znajdzie się ponad 150 nowych miejsc. Powstaną one w Szkole Podstawowej nr 4, Szkole Podstawowej nr 36, Miejskim Przedszkolu nr 44  (umiejscowienie oddziałów w Szkole Podstawowej nr 6), Miejskim Przedszkolu nr 8, Miejskim Przedszkolu nr 30, Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 2 oraz w Zespole Szkół nr 3 Specjalnych im. św. Łukasza. - Placówki te dysponują odpowiednimi warunkami lokalowymi. Sale wyposażone są w niezbędne pomoce dydaktyczne, a dzieci zostaną objęte fachową opieką nauczycieli – zapewnia wiceprezydent Anna Krzysteczko.

 

 

W Rudzie Śląskiej od kilku już lat przybywa miejsc w przedszkolach. - Tylko w ostatnich dwóch latach szkolnych utworzyliśmy 7 dodatkowych oddziałów przedszkolnych, zwiększając tym samym liczbę miejsc w przedszkolach o ok. 330 – wyjaśnia Anna Krzysteczko. W poprzednim roku szkolnym nowe miejsca utworzone zostały w Szkole Podstawowej nr 36, natomiast w tym roku szkolnym o dodatkowe miejsca wzbogaciły się: Zespół Szkół nr 3 Specjalnych im. św. Łukasza, Miejskie Przedszkole nr 20, Miejskie Przedszkole nr 40, Miejskie Przedszkole nr 47 z Oddziałami Integracyjnymi oraz Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 2. Ten ostatni wzbogacił się o 50 nowych miejsc dzięki adaptacji na przedszkole budynku przy ul. Poniatowskiego 6.

 

 

Od 1 września 2011 r. odpłatność rodziców za pobyt dziecka w miejskim przedszkolu naliczana jest za każde pół godziny rozpoczęte powyżej podstawy programowej. Wcześniej naliczanie następowało za każdą rozpoczętą godzinę. Dzięki tej zmianie średnio o 23,8 proc. zmniejszyły się opłaty rodziców w stosunku do tych obowiązujących w roku szkolnym 2010/2011. Aktualnie od 1 stycznia 2013 r. stawka za godzinę pobytu dziecka ponad realizację podstawy programowej wynosi 1,92 zł.

 

 

W Rudzie Śląskiej funkcjonuje 28 miejskich przedszkoli, które są placówkami samodzielnymi. Kolejne przedszkole działa w ramach Zespołu Szkolno - Przedszkolnego. Ponadto funkcjonują 3 oddziały przedszkolne w Szkole Podstawowej nr 20, 1 oddział w Szkole Podstawowej nr 36 oraz 1 oddział specjalny w Zespole Szkół nr 3 Specjalnych. Oprócz przedszkoli, których organem założycielskim jest miasto, w Rudzie Śląskiej funkcjonują placówki niepubliczne: 4 przedszkola, 2 zespoły i 1 punkt wychowania przedszkolnego.

 

źródło: UM


Komentarze