Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Profilaktyka udarowa na start

20-02-2017, 13:39 Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej

„Udarom można zapobiec, strata czasu to strata mózgu”- pod takim hasłem Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej zaczyna właśnie akcję profilaktyczną wśród mieszkańców.

-Zaczynamy w sobotę, od pierwszego w tym roku Biegu Wiewiórki, na którym chcemy pojawiać się cyklicznie”- mówi Arkadiusz Loska, rzecznik prasowy rudzkiej prasówki. „Uczestnicy biegu zostaną w sobotę wyposażeni w tzw. pakiet antyudarowy, tzn. podręczny zestaw materiałów edukacyjnych o sposobach zapobiegania chorobie niedokrwiennej mózgu, czynnikach ryzyka i profilaktyce udarowej. Na naszym stoisku usytuowanym przy biurze zawodów pielęgniarki będą udzielać również fachowych rad. To niezbędna wiedza, która może uratować życie”- tłumaczy rzecznik Szpitala.

Udar mózgu zajmuje obecnie trzecie miejsce wśród przyczyn zgonów i jest głównym powodem niepełnosprawności osób po 40 roku życia. W Polsce co roku udar mózgu dotyka 70 tys. osób, a 30 tys. z jego powodu umiera.

- Nie można lekceważyć niepokojących symptomów. Szybkie rozpoznanie daje szansę na skuteczne leczenie i uniknięcie niepełnosprawności. Dlatego tak ważny jest tu czas. Leczenie trzeba podjąć maksymalnie w ciągu 4,5 godzin od wystąpienia pierwszych objawów - podkreśla dr n. med. Janusz Kwieciński, ordynator Oddziału Neurologii w Szpitalu w Rudzie Śląskiej. - Od kilku lat w naszym szpitalu działa Oddział Udarowy. W Rudzie Śląskiej leczymy chorych z udarem niedokrwiennym mózgu zgodnie z najnowszymi standardami. Leczenie polega na jak najszybszym podaniu trombolitycznego leku drogą dożylną i bardzo często po zastosowaniu takiej terapii następuje radykalna poprawa zdrowia pacjentów, ich stanu neurologicznego - dodaje dr Kwieciński.

Rudzki Oddział Neurologii dysponuje możliwością przeprowadzenia pełnej diagnostyki udaru mózgu, poprzez wykonanie badań obrazowych głowy (TK, angio TK, rezonas magnetyczny, badania holterowskie EKG i RR). Dzięki ścisłej współpracy z oddziałami Kardiologii i Chirurgii Naczyniowej oraz Zakładem Radiologii szpital zapewnia leczenie i diagnostykę na najwyższym poziomie. Rudzka Neurologia współpracuje także z Kliniką Neurochirurgii w Katowicach-Ligocie oraz Górnośląskim Centrum Rehabilitacyjnych w Reptach. Placówka w Goduli dysponuje także przyszpitalną Poradnią Neurologiczną.


Komentarze