Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Profilaktyka przede wszystkim!

20-04-2023, 12:08 Joanna Oreł

Bezpłatne konsultacje lekarskie, badania profilaktyczne (m.in. cholesterolu, poziomu glukozy, ciśnienia, wzroku), pokazy ratownictwa medycznego, atrakcje dla dzieci oraz zbiórka krwi i szeroko pojęte rozmowy o zdrowiu – tak w skrócie podsumować można Białą Sobotę, która zorganizowana została 15 kwietnia przez Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej. Wydarzenie odbyło się po raz pierwszy, ale frekwencja dopisała, w związku z tym już planowana jest kolejna taka akcja.

Dziękuję za zorganizowanie tego przedsięwzięcia. Przy tej okazji składam serdeczne podziękowania oraz wyrazy szacunku wszystkim pracownikom szpitala za każdy miesiąc, tydzień, dzień, godzinę i minutę pracy – podkreśliła w trakcie inauguracji wydarzenia Anna Krzysteczko, wiceprezydent miasta.

W trakcie Białej Soboty mieszkańcy mogli skorzystać zarówno w budynku szpitala, jak i w jego okolicy z punktów: dietetycznego, kardiologicznego, dermatologicznego, położniczego (Szkoła Rodzenia), ginekologicznego, neonatologicznego, położniczego, diabetologicznego, zdrowia psychicznego, okulistycznego, neurologicznego, dermokonsultacyjnego, suplementów diety, rehabilitacyjnego i pulmonologicznego. Była to też okazja do zapoznania się z działalnością Polskiego Banku Komórek Macierzystych, Rudzkiego Stowarzyszenie Amazonek „Relaks” oraz Narodowego Funduszu Zdrowia. Ponadto mieszkańcy skorzystali z badań densytometrycznych w osteobusie, odbyła się honorowa zbiórka krwi Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, pokazy pierwszej pomocy organizowane przez Związek Harcerstwa Polskiego, prezentacja sprzętu przez Ochotniczą Straż Pożarną oraz gry i animacje dla najmłodszych.

– Podjęliśmy się takiego wyzwania, aby zastąpić hospitalizację pacjentów badaniami profilaktycznymi, bo powszechnie wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Nie chcieliśmy ograniczać się tylko do niektórych jednostek chorobowych, gdzie ta profilaktyka jest bardzo istotna, ale również do szerokiego zasięgu badań, żeby mieszkańcy wiedzieli, jak postępować, aby ustrzec się przed niektórymi chorobami – mówi Ewa Krych, prezes Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej. – Po dzisiejszym sukcesie najbliższe wydarzenie, które chcemy zorganizować, będzie połączone z obchodami Dnia Dziecka. Planujemy przeprowadzić akcję profilaktyczną, ale tym razem na terenie szpitala w Bielszowicach, gdzie znajduje się duży park i Oddział Pediatryczny naszego szpitala – dodaje.

– Biała Sobota była doskonałą okazją do tego, aby dowiedzieć się więcej na temat zdrowych nawyków i własnych organizmów, jednak pragniemy podkreślić, że wzięcie udziału w naszym wydarzeniu nie zwalnia z dalszego leczenia – nasze działania mają na celu zachęcenie pacjentów i pacjentek do dbania o siebie, jednak nie zastępują wizyty u specjalisty – podsumowuje Agata Gołąbek, rzecznik prasowy Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej.


Komentarze