Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Premier nie przyjechał, zaczynają się strajki

21-09-2020, 13:20 Joanna Oreł

21 września minął termin, jaki górnicze związki zawodowe dały premierowi na przyjazd na Śląsk i rozmowę o przyszłości górnictwa. W związku z tym w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej ruszyła akcja protestacyjna. Pierwszy krok już poczyniono. W poniedziałek górnicy kopalni Bielszowice rozpoczęli protest podziemny. Dołączyli do nich górnicy z Halemby oraz KWK Wujek.

14 września związki zawodowe powołały Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy i ogłosiły pogotowie strajkowe na Śląsku. Górnicy dali też tydzień premierowi Morawieckiemu, aby ten pofatygował się na Śląsk i odpowiedział na postulaty dotyczące górnictwa oraz przyszłości tej branży. Dotychczasowe prace zespołu naprawczego na czele z wicepremierem Sasinem nie przyniosły oczekiwanego przez nich rezultatu. - Z panem wicepremierem Sasinem odbyliśmy kilka spotkań i co spotkanie cofamy się, a nie idziemy do przodu. Nie usłyszeliśmy żadnych konkretnych rozwiązań. Nie ma żadnego harmonogramu dotyczącego restrukturyzacji górnictwa i sektora energetyki. Dlatego oczekiwaliśmy spotkania z premierem Morawieckim - wyjaśnia Przemysław Skupin z Sierpnia 80. - Został przygotowany harmonogram protestów, który w związku z tym, że premier nie przyjechał, teraz będzie realizowany - zapowiada.

Jako pierwsi akcję protestacyjną rozpoczęli górnicy z Bielszowic. W poniedziałek po porannej zmianie nie wyjechali na powierzchnię. Protest rozpoczynają także górnicy z kopalni Wujek w Katowicach. Jeżeli premier nie przyjedzie porozmawiać z górnikami, w Rudzie Śląskiej w piątek o godz. 16 odbędzie się manifestacja.


Komentarze


22-09-2020, 17:44
Robert napisał(a):

Just to ty sie wez za inna robote sam piszesz glupoty. Idz do prawdziwej pracy na 10 czy 12 h i zarobisz 3000 a nie tak jak na kopalni 6 h roboty 5000 tys pensji i jeszcze zle i strajki super. Jakby babki z biedronki zaczly strajkowac to ciekawe co bys zrobil

22-09-2020, 12:26
Just napisał(a):

Piszecie głupoty bo na kopalni nigdy na pracowaliscie i nie wiecie jak jest założę sie że jak by ktoś z was zjechał na dul to by inaczej pisał Górniką się należy zjeść a potem pisz głupoty

21-09-2020, 21:58
Lok napisał(a):

Heh chcą tam zamieszkać niech tam mieszkają. Co mi do tego jak im dobrze na dole niech sobie są

21-09-2020, 20:20
Robert napisał(a):

Nie przyjechal ? Dziwicie sie i tak wam wszystko nie bedzie pasowac wiec i tak bedxiecie strajkowac i tak to po co ma marnowac czas? Kopalnie i tak zamkna i tak. Roboty jest na tyle ze nikomu nie zabraknie tylko ze w innej pracy trzeba robic i jak pojdziesz na 8 h to tyle robisz a nie jak na kopalni.