Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Prawie 5 tys. wniosków na "Dobry Start"

15-07-2021, 15:01 Joanna Oreł

4863 wniosków w sprawie przyznania świadczenia 300 plus wpłynęło już do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych od rodziców i opiekunów z Rudy Śląskiej (w sumie dla 6782 dzieci). Trzeba pamiętać o tym, że od tego roku realizacją rządowego programu „Dobry Start” zajmuje się właśnie ZUS, a nie jak dotychczas MOPS. Poza tym dokumenty można składać wyłącznie drogą elektroniczną.

Wnioski o świadczenie 300 plus z programu „Dobry Start” można składać do 30 listopada. Złożenie dokumentów w lipcu i sierpniu to gwarancja wypłaty pieniędzy nie później niż do 30 września. W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach ich rozpatrzenie i wypłaty świadczeń nastąpią w ciągu dwóch miesięcy.

Świadczenie z programu „Dobry Start” w wysokości 300 zł przysługuje raz w roku (bez względu na osiągany dochód) na dziecko uczące się w szkole aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24. w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami.

Obsługę programu „Dobry Start” przejął Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski można składać tylko drogą online za pośrednictwem portalu informacyjno-usługowego Emp@tia, przez bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS, a wypłata przyznanego świadczenia będzie odbywać się wyłącznie przelewem na wskazane konto bankowe. Nie ma możliwości składania wniosków w formie papierowej bezpośrednio w ZUS, czy też drogą pocztową. – Każda osoba, która złoży wniosek o świadczenie z programu „Dobry Start”, informacje na temat tego wniosku i jego obsługi znajdzie na portalu PUE ZUS, w tym także wezwanie do uzupełnienia wniosku lub dołączenia niezbędnych dokumentów oraz decyzję przyznającą świadczenie bądź decyzję odmowną – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.


Komentarze