Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Pracownicy oświaty zostaną przebadani na koronawirusa

19-05-2020, 12:32 Joanna Oreł

W Rudzie Śląskiej do odwołania będą zamknięte miejskie żłobki, przedszkola oraz szkoły. - Podjęłam decyzję, że pracowników tych placówek poddamy przesiewowym testom na obecność koronawirusa. Inaczej nie będziemy w stanie zapewnić bezpieczeństwa pracownikom, dzieciom i ich rodzinom. Aktualnie czekamy na odczynniki, które niestety nie są dostępne „od ręki”. W samych przedszkolach i żłobkach trzeba będzie przebadać około 1100 osób. Zbieramy jeszcze informacje dotyczące pracowników szkół - poinformowała prezydent Grażyna Dziedzic.

Decyzja ta ma związek z rosnącą liczbą zakażeń wśród pracowników kopalń oraz faktu, że gdy podobne badanie wykonano wśród pracowników oświatowych w Łodzi, okazało się, iż ok. 14 proc. jest z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. - To zatrważające! Musimy mieć pewność, że wszystkie osoby, które będą się opiekować dziećmi, są zdrowe - podkreśla prezydent Dziedzic. - Mam nadzieję, że rodzice i opiekunowie przyjmą naszą decyzję ze zrozumieniem. Nie była ona łatwa, bo część z nich chciałaby wrócić do pracy. Dlatego też przypominam, że rodzice mają pełne prawo do tego, by skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego, który został wydłużony do 14 czerwca - dodaje.

Podobne stanowisko zajął Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz samorządowcy skupieni w Unii Metropolii Polskich. - Ze swojej strony przyłączam się do tych postulatów, bo rząd zostawił nas z tym samych. Dano możliwość otwarcia placówek, wydano wytyczne i to tyle. Zostaliśmy obarczeni całą odpowiedzialnością. Jesteśmy przygotowani technicznie do tego, by otworzyć placówki w poniedziałek, ale w świetle pojawiających się informacji na temat zakażeń, nie możemy tego zrobić. To by było nieodpowiedzialne - podsumowuje Grażyna Dziedzic.


Komentarze


19-05-2020, 13:40
Mis napisał(a):

Ok ale mam nadzieję że nauczyciele również będą dostawać 80 % wynagrodzenia !!!