„Poznaj sąsiada – poznaj siebie”
31-07-2015, 08:56 Joanna Oreł
Poznawanie najnowszych dziejów Polski i Rosji z perspektywy historii rocka – to kolejny rudzki pomysł na łamanie narodowych stereotypów. Trwa kolejna edycja projektu „Poznaj sąsiada – poznaj siebie”. W ostatnich dniach młodzież ze Śląska odwiedziła Syberię, gdzie brała udział w warsztatach polsko - rosyjskich. Kolejnym etapem wymiany będzie wizyta Rosjan z Krasnojarska w Rudzie Śląskiej. Inicjatorem przedsięwzięcia jest rudzkie stowarzyszenie „Genius Loci – Duch Miejsca”.
Polsko - rosyjska wymiana od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród młodzieży. Jej uczestnicy szlifują język, poznają kulturę sąsiadów, ich gospodarkę oraz tradycje. Hasło przewodnie tegorocznej edycji to „Rock on tour: podróż przez polską i rosyjską muzykę rockową”. - Projekt pozwolił mi utwierdzić się w przekonaniu, że pomimo trudnej sytuacji w relacjach polsko - rosyjskich potrafimy zrobić coś ciekawego razem z naszymi przyjaciółmi z Rosji i przyjemnie razem spędzać czas – mówi Marek Lasok, uczestnik tegorocznej edycji. - Jeżeli będzie tylko taka możliwość, to chętnie wezmę udział w projekcie jeszcze raz w następnym roku - zapowiada.
- W ten sposób umożliwiamy młodzieży z obu państw przełamywanie stereotypów – mówi Sergey Lapshin, koordynator projektu w Polsce. – Chcemy, żeby uczestnicy z Polski i Rosji dobrze się poznali i zbliżyli się do siebie, ale również, by przekazywali swoje pozytywne doświadczenia rówieśnikom, którzy nie brali udziału w wymianie – podkreśla.
Tegoroczna edycja projektu rozpoczęła się wizytą polskiej młodzieży w Rosji. Pojechało tam 14 uczestników, w wieku od 22 do 26 lat. W Krasnojarsku grupa młodych ludzi z obu państw brała udział w interaktywnych warsztatach edukacyjnych. Ich tematem przewodnim była polska i rosyjska muzyka rockowa. Szczególnie skupiono się na przybliżeniu uczestnikom wymiany tła historycznego oraz motywów powstawania legendarnych utworów rockowych takich zespołów jak Perfect, DDT czy rosyjskiej grupy Mashina Vremeni. - Młodzież pracowała nad rockiem jako gatunkiem muzyki, pojęciem buntu oraz możliwościami i granicami ekspresji w muzyce – zaznacza Małgorzata Hadała, członkini stowarzyszenia „Genius Loci”. - Pierwsza część projektu jest teoretycznym przygotowaniem uczestników do praktycznego zastosowania zdobytej wiedzy podczas drugiego etapu w Polsce – dodaje.
Uczestnicy wymiany wykorzystali wiedzę zdobytą podczas wyjazdu oraz własną kreatywność do stworzenia oryginalnych koszulek oraz trzech piosenek związanych z zagadnieniem buntu. W Rosji zorganizowano dla nich także wycieczkę do Divnogorska, podczas której młodzi ludzie wzięli udział w rejsie po Jeniseju – jednej z najdłuższych rzek Azji i świata – oraz podziwiali sybirską przyrodę w rezerwacie Stołby. Poprzez te atrakcje organizatorzy projektu dążyli do spełnienia głównego celu wymiany, jakim jest integracja i wzajemne zrozumienie.
Drugim etapem wymiany będzie wizyta rosyjskiej młodzieży w Polsce, gdzie przyjedzie ona w pierwszej połowie września. Wtedy polsko – rosyjska grupa młodzieży wspólnie odwiedzi miejsca szczególnie związane z historią rocka. Organizatorzy projektu zaplanowali w tym czasie 2 wyjazdy. Pierwszym z nich jest wycieczka do Warszawy, gdzie uczestnicy odwiedzą m.in. stację radiową „Rock Radio” oraz Rock Cafe. Podczas drugiego wyjazdu zwiedzą gdańskie Muzeum Rocka oraz wezmą udział w warsztatach, które odbędą się Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Większość czasu młodzi Rosjanie spędzą jednak w Rudzie Śląskiej. - Na Śląsku odbędzie się seria spotkań z ikonami polskiej muzyki rockowej, m.in. pojawią się muzycy zespołu Perfect, Universe i Gang Olsena. Dzięki tym spotkaniom młodzi ludzie z Polski i Rosji poznają kontekst przesłania, które rockmani starali się zawrzeć w swojej twórczości – mówi Małgorzata Hadała.
Zwieńczeniem tegorocznego projektu będzie koncert legendarnego śląskiego zespołu bluesowego Gang Olsena, który odbędzie się 18 września w Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Nowym Bytomiu. Impreza podsumowująca rozpocznie się o godzinie 17.00, a cena biletu wyniesie 10 zł. Wstępnej rezerwacji miejsc można dokonywać pod numerem telefonu – 32 248 62 40.
Cały projekt wymiany jest możliwy dzięki wsparciu finansowemu Centrum Polsko - Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w Warszawie oraz Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód.
Stowarzyszenie Genius Loci – Duch Miejsca zostało powołane z troski o dziedzictwo historyczne i społeczne Górnego Śląska, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru Rudy Śląskiej. Stowarzyszenie, oprócz akcji „Poznaj sąsiada, poznaj siebie”, zajmuje się także takimi projektami jak „Ku pamięci grodu”. Jest to cykliczna impreza historyczna odbywająca się przy średniowiecznym gródku w Kochłowicach. Kolejna inicjatywa stowarzyszenia to projekt „Ocalić od zapomnienia”. Ma on na celu zachowanie w formie fotograficznej industrialnego krajobrazu Górnego Śląska i ziem do niego przyległych.
Źródło: UM Ruda Śląska
Komentarze