Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Powstanie parking przy Szkole Podstawowej nr 3

14-04-2022, 11:48 Joanna Oreł

Zakończył się przetarg na wyłonienie wykonawcy, który zajmie się budową parkingu dla samochodów osobowych, autokaru wycieczkowego oraz rowerów przy Szkole Podstawowej nr 3 w Rudzie. Jest to pierwsze zadanie, które będzie realizowane w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego dla Rudy Śląskiej.

Przy SP nr 3 (ul. Norwida 10) powstać mają dwa parkingi wzdłuż ul. Norwida. Jeden pomieści pięć pojazdów, a drugi dwanaście. Parking będzie służył też jako miejsce postojowe dla autokarów wycieczkowych i będzie ogólnodostępny dla mieszkańców.

W ramach budowy m.in.: zostaną zamontowane nowe barierki, wykonany zostanie również chodnik łączący część parkingu znajdującego się naprzeciw szkoły (12 miejsc postojowych) z chodnikiem prowadzącym do istniejącego przejścia dla pieszych. Powstanie także nowy chodnik prowadzący od bramy wjazdowej szkoły do wejścia głównego budynku. Wzdłuż chodnika zamontowane będą cztery ławki oraz dwa kosze na śmieci i miejsce postojowe dla dziesięciu rowerów. Z kolei wzdłuż drugiego parkingu (na pięć miejsc postojowych) zostanie wybudowany nowy chodnik, a na terenie zielonym należącym do placówki postanowiono nasadzić pięć drzew oraz klomby z roślinnością ozdobną wielosezonową. – Budowa parkingu przy Szkole Podstawowej nr 3 to ważna inwestycja, ponieważ od dawna brakowało tam miejsca umożliwiającego rodzicom bezpieczne parkowanie podczas przywożenia lub odbierania swoich pociech ze szkoły – mówi prezydent Grażyna Dziedzic. – Aktualnie parkuje się wzdłuż ulicy Norwida, co nie jest zbyt bezpieczne, ponieważ dzieci wysiadają z samochodu prosto na jezdnię. Istotne jest też to, że nowy parking będzie ogólnodostępny i bezpłatny, a także dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Wspomniany parking będzie także służył autokarom zabierającym dzieci na wycieczki oraz osobom, które jako środek transportu preferują rower – dodaje.

Wyłoniona w przetargu firma ma czas na realizację obywatelskiej inwestycji do połowy grudnia tego roku. – Przedsięwzięcie będzie realizowane w formule „projektuj i buduj”, co oznacza, że wykonawca najpierw będzie musiał wykonać projekt budowlany i uzyskać wymagane pozwolenia, a potem zrealizuje roboty budowlane – wyjaśnia prezydent Dziedzic.

Budowa parkingu przy SP nr 3 jest jednym z jedenastu małych projektów, które mieszkańcy Rudy Śląskiej wybrali do realizacji w 2022 r. w ramach budżetu obywatelskiego. Przypomnijmy, że oprócz tego powstać ma: wybieg dla psów przy ul. Paderewskiego, plac zabaw przy MP nr 35, pumptrack na Burloch Arenie, strefa odpoczynku przy SP nr 4, plac zabaw przy MP nr 9 oraz przy MP nr 20. Ponadto mieszkańcy zadecydowali o rozbudowie terenowych tras rowerowych w Parku Strzelnica, rewitalizacji skweru w rejonie ul. Katowickiej i Siekiela, modernizacji ciągu pieszego pomiędzy ul. Górnośląską, Grzegorzka i Zgrzebnioka oraz zagospodarowaniu terenu przy ul. Jankowskiego 6. Z kolei w głosowaniu na tzw. projekty duże najwięcej głosów zdobyło zadanie dotyczące doposażenia kompleksu Burloch Arena w nowe atrakcje. Ma tam powstać boisko wielofunkcyjne do koszykówki i siatkówki o nawierzchni poliuretanowej oraz urządzenia zabawowe dla starszych dzieci (huśtawki, duża piramida linowa, urządzenia wspinaczkowe i równoważnie), a także ławki i schody terenowe. W sumie w tegorocznym głosowaniu na projekty w ramach budżetu obywatelskiego wzięło udział ponad 8,1 tys. osób.


Komentarze