Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Powstaje krematorium dla zwierząt

23-11-2017, 16:08 Agnieszka Lewko

Ośrodek kremacyjny dla zwierząt domowych powstanie w Rudzie Śląskiej już w drugiej połowie 2018 roku. To jednak nie jedyna inwestycja związana ze zmarłymi pupilami. – Chcemy świadczyć usługi kremacji zwierząt towarzyszących, do których zalicza się psy, koty, różne gryzonie i ptaki egzotyczne. Zaproponujemy kilka rodzajów kremacji, a co więcej nasza inwestycja będzie zawierała także park pamięci wokół krematorium – tłumaczy Anna Winter, dyrektor zarządzająca Incineris sp. z o.o.

Park pamięci będzie posiadał dwie części – strefę naturalną i strefę inspirowaną parkami miejskimi. W obu strefach przewidziane są ścieżki oraz ławeczki. Będzie to miejsce przeznaczone przede wszystkim dla właścicieli zwierząt, ale będzie to też miejsce otwarte dla wszystkich, którzy zechcą odwiedzić to miejsce.  – To ma być miejsce ładne i eleganckie, takie w którym ludzie przyjeżdżający ze swoim pupilem będą mogli przejść się na spacer lub usiąść na ławce. Park ten jest zaprojektowany jako miejsce kontemplacji, odpoczynku, gdzie właściciele zwierząt będą mogli w spokoju przeżywać trudny moment rozstania ze swoim pupilem – dodaje.

Z kolei jeśli chodzi o kremację to będzie możliwych jej kilka rodzajów. Właściciel  m.in. będzie mógł wziąć ze sobą prochy swojego pupila lub zostawić je w krematorium. Inwestycja powstanie przy ul. Noworudzkiej w dzielnicy Ruda, a jej budowa już się rozpoczęła. – Zależy nam na tym, żeby dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców Rudy Śląskiej oraz terenu całego Śląska ze względu na dogodne położenie miasta. Zamierzamy też nawiązać współpracę z klinikami weterynaryjnymi. Uważam, że takie miejsce jest bardzo potrzebne, ponieważ zwierzęta tak samo jak ludzie zasługują na godny pochówek i są dla swoich właścicieli ważne nie tylko za życia, ale też po śmierci – zaznacza Anna Winter. – To jest rozwiązanie problemu, którego zasięg jest bardzo duży. Dlatego dziękujemy władzom Rudy Śląskiej, które wykazują się wielkim zrozumieniem problemu. Dzięki temu nasz projekt może powstać – dodaje.

Firma, która wybuduje ośrodek kremacyjny w Rudzie Śląskiej,  została stworzona przez lekarzy weterynarii, którzy chcieli zapewnić zwierzętom godne miejsce pochówku oraz pomóc ich właścicielom poradzić sobie z pogrzebaniem. – Po śmierci zwierzęcia, jego właściciel ma duży problem z jego pochowaniem, ponieważ nie wolno go zakopać w miejscu, które nie jest do tego przeznaczone, co wynika z ustawy. Podtrzymuje to także inspekcja weterynaryjna, która informuje, że grzebać zwierzęta można tylko w miejscach do tego przeznaczonych i zatwierdzonych przez inspekcje, czyli cmentarzach, których jest w całej Polsce tylko kilkanaście. Każda osoba prywatna, która na własną rękę grzebie zwierzę może zostać ukarana mandatem. Może też spowodować zagrożenie sanitarne, dlatego budowa takiej inwestycji jak krematorium jest niezwykle potrzebna – podkreśla Winter z Incineris.


Komentarze


24-11-2017, 23:04
Crazy Cat Lady napisał(a):

Tydzień temu zmarł mój kot i zdecydowałam się na kremację. I nie wiem czy dobrze zrobiłam. Mogłam pochować w ogrodzie. Bo przynajmniej mialabym pewność, że tam jest ciałko mojego kota . Za tydzień oddadzą mi urnę z prochami. Ale co w niej będzie...nie będę mieć żadnej pewnosci co za prochy tam są. Mieszkam w UK.