Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Powstaje czwarty odcinek ,,eneski”. Trzeba liczyć się z utrudnieniami

05-08-2022, 10:34 Joanna Oreł

Budowa czwartego odcinka trasy N-S nabrała rozpędu. Od kilku miesięcy wzdłuż ulicy 1 Maja na wysokości ulicy Bielszowickiej widoczne są coraz większe fragmenty przyszłej „eneski”. Za chwilę realizacja tej inwestycji będzie na półmetku. Z tego powodu ulica 1 Maja zawężona została na odcinku od skrzyżowania z ulicą Bielszowicką do ulicy Gabora – w godzinach szczytu należy się więc uzbroić w cierpliwość. W sierpniu szykuje się objazd po powstającym obecnie nasypie.

Zwężenie ulicy 1 Maja zostało wprowadzone w drugiej połowie lipca. Ma to związek z przebudową tej ulicy. Równocześnie przygotowany został nasyp pod objazd na czas zamknięcia odcinka ulicy 1 Maja w związku z budową nowego obiektu nad Potokiem Bielszowickim oraz częściowo pod obwiednię ronda na skrzyżowaniu ulic 1 Maja i Bielszowickiej. Wprowadzenie objazdu tymczasowego zaplanowano na drugą połowę sierpnia. – Czasowe zmiany w istniejącej organizacji ruchu będą występować na tym odcinku do momentu ukończenia zadania, czyli do listopada 2023 roku – tłumaczy Jacek Morek, pełniący obowiązki prezydenta miasta. – Zdajemy sobie sprawę, że jest to kłopotliwe dla kierowców oraz mieszkańców miasta, jednak nieuniknione w przebiegu realizacji tak ważnej inwestycji, jaką jest budowa trasy N-S – dodaje.

Obecnie wykonano ok. 45 procent prac w ramach utworzenia czwartego odcinka ,,eneski”. – W ramach realizacji inwestycji przebudowano około 90 procent magistrali wodociągowej, wykonano roboty w zakresie obiektów mostowych – w tym dwa przejścia dla zwierząt, przejście i przejazd dla rowerów w rejonie ogródków działkowych oraz roboty w zakresie palowania i podpór dla obiektu nad ulicą Bielszowicką – wylicza Adam Nowak, rzecznik prasowy rudzkiego magistratu.

Do tego częściowo wykonana została sieć kanalizacji deszczowej oraz zbiorniki retencyjne dla kanalizacji deszczowej, a także przebudowano sieci uzbrojenia podziemnego. – W ramach inwestycji wykonano roboty związane z przebudową ulicy Bielszowickiej, w tym miejsce do ważenia pojazdów. Obecnie trwają roboty m.in. związane z budową warstw nasypu pod główny ciąg trasy N-S, ronda na skrzyżowaniu ulic 1 Maja-Bielszowickiej oraz roboty wykończeniowe związane z budową obiektu tymczasowego i objazdu niezbędnego na czas budowy przepustu nad Potokiem Bielszowickim – zapowiada Adam Nowak. – W dalszym ciągu trwa przebudowa sieci uzbrojenia podziemnego oraz roboty związane z budową sieci kanalizacji deszczowej i oświetlenia ulicznego – dodaje.

Budowa czwartego odcinka trasy N-S rozpoczęła się w ubiegłym roku. Inwestycja podzielona została na dwie części. Obecnie powstaje odcinek od ul. Kokota do ul. Bielszowickiej. Koszt budowy pierwotnie wynosił ok. 100 mln zł, z czego 85 procent udało się pozyskać z dofinansowania unijnego. Ostateczna kwota ta może jednak ulec zmianie. – Rozliczenie inwestycji ma charakter kosztorysowy, czyli na podstawie obmiarów rzeczywiście wykonanych robót. Koszt inwestycji ulegnie zmianie z uwagi na zwiększenie zakresu robót, jakie wykonawca będzie musiał wykonać, a które nie zostały ujęte w jego ofercie – informuje Adam Nowak.

Druga część inwestycji będzie obejmowała budowę łącznika od ulicy Bielszowickiej do autostrady A4 w ciągu ul. 1 Maja. Na razie miasto nie planuje ogłaszać przetargu na to zadanie. – Do realizacji tego odcinka miasto przystąpi najprawdopodobniej w sytuacji otrzymania dofinansowania inwestycji ze środków zewnętrznych – tłumaczy rzecznik prasowy UM Ruda Śląska.

Przypomnijmy, że ponadto są plany, aby przedłużyć trasę N-S w kierunku północnym (od węzła Drogowej Trasy Średnicowej do ul. Magazynowej, od ul. Magazynowej do ul. Orzegowskiej, od ul. Orzegowskiej do ul. Piastowskiej i od ul. Piastowskiej do ul. Karola Goduli). Miasto pozyskało na całe to zadanie już 100 mln zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, a ponadto 65 mln zł na budowę pierwszego z odcinków z Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. – Staramy się o kolejne dofinansowanie do budowy tej drogi, tym razem na odcinek od ul. Magazynowej do ul. Karola Goduli. Niedawno złożyliśmy odpowiedni wniosek do Banku Gospodarstwa Krajowego. Chodzi tu o dotację na poziomie 250 mln zł. To ogromna kwota, ale przewidywana wartość inwestycji to 390 mln zł – mówi Jacek Morek.


Komentarze


09-08-2022, 09:53
emil napisał(a):

mam TO pod kontrolą ,,, dzięki