Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Ponad pół wieku

21-02-2014, 09:02 Monika Herman - Sopniewska

Ponad pół wieku istnienia świętuje w tym roku rudzka książnica. Biblioteka dysponuje 15 wypożyczalniami, 7 czytelniami, 3 oddziałami dziecięcymi. Poza książkami biblioteka gromadzi gazety i czasopisma (81 tytułów). Ogółem księgozbiór biblioteczny liczy niecałe 400 000 woluminów, czyli tyle ile liczyła Biblioteka Aleksandryjska. Miejska Biblioteka Publiczna w Rudzie Śląskiej powstała w 1959 roku po połączeniu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie z Miejską Biblioteką Publiczną w Nowym Bytomiu. Rudzka książnica jest zatem najstarszą i największą jak się okazuje instytucją kultury w Rudzie Śląskiej.

 

- Każdego roku obchodzimy hucznie jubileusz biblioteki poprzez codzienną przyjemność obcowania z czytelnikami. Biblioteka powołana jest ku temu, żeby służyć czytelnikom naszego miasta. Misją rudzkiej książnicy jest spotkanie człowieka z człowiekiem. Biblioteka to książka, ale nie tylko. To miejsce gdzie przechowywana jest informacja naukowa, bieżąca, rozrywkowa – to zbiorowa pamięć. Kiedyś takimi bibliotekami byli ludzie. Ale wraz ze śmiercią człowieka znikała informacja. Stąd wymyślono pismo. Dziś w XXI wieku mamy nie tylko nośniki w postaci papieru, ale i nośniki w formie elektronicznej. Istnieje też nośnik ludzki, czyli mózg ludzki – spotkanie z ludźmi żyjącymi. Spotykamy się zatem tutaj nie tylko z myślą na papierze, ale również z żyjącymi ludźmi. Rdzeniem biblioteki jest książka, ale nie tylko ta kodeksowa, papierowa jaką znamy. W naszej bibliotece działa największa w Polsce mediateka prowadzona przez bibliotekę publiczną, która gromadzi wszelkie zbiory audiowizualne. Zbiory cały czas powiększa się o dostępne nowości rynkowe - mówi Krystian Gałuszka, dyrektor MBP w Rudzie Śląskiej.

 

Nieodzownym elementem działania biblioteki jest jej komputeryzacja. Do tej pory uruchomiono dla czytelników w każdej filii nieodpłatne stanowisko internetowe oraz czytnik programów multimedialnych utrwalonych na CD.

Do podstawowych funkcji bibliotecznych poza gromadzeniem, opracowywaniem, udostępnianiem i ochroną zbiorów bibliotecznych należą również działania leżące w sferze animacji kulturalno – oświatowej. Wśród wielu tego typu działań szczególnie ciekawy był projekt „Żywa Biblioteka" mieszczący się w międzynarodowym projekcie edukacyjnym z zakresu szerzenia tolerancji, poszanowania praw człowieka, a także dialogu międzykulturowego.

Czytelnik znajduje w bibliotece nie tylko książki, obrazy, filmy, płyty, ale również ma kontakt z samym twórcą poprzez wieczory autorskie, wernisaże, prelekcje. Pole działania biblioteki obejmuje również sferę animacji kulturalnej (lekcje biblioteczne, wieczory biblioteczne, konkursy plastyczne i literackie, pogadanki i spotkania z ciekawymi ludźmi, dyskusje, wystawy i wernisaże, projekcje filmów, wycieczki) ściśle związanej z funkcjami edukacyjnymi.

Biblioteka jest również wydawcą książek. Jedna z nich ukaże się za moment.

 

- Jesteśmy współwydawcą słownika państwa Podgórskich „Nazwy miejscowe i terenowe w Rudzie Śląskiej”. To niezwykle tomisko ukaże się niebawem. Pojawiają się tu m.in. takie nazwy jak Kaufhaus, Minerwa – mniej lub bardziej znane nazwy zwyczajowe. W tej książce znajdziemy wytłumaczenie skąd się one wzięły. Zachęcam do przyszłej lektury – mówi Krystian Gałuszka.

Wkrótce zostanie również otwarta nowa siedziba biblioteki w Orzegowie.

 

- Cieszy nas bardzo ten fakt, bo biblioteka ma być miejscem spotkań, zaczynem kulturowym danej społeczności i takie warunki zostają spełnione w orzegowskim CIS – ie. Idea została zaczerpnięta ze skandynawskiego modelu bibliotek, który już wcześniej z sukcesem realizujemy w naszych nowych filiach w Bykowinie i Halembie – dodaje Gałuszka.

 

 


Komentarze