Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Pomoc od i do serca

01-04-2021, 08:29 Joanna Oreł

 

Na kochłowickim rynku został ustawiony pierwszy w mieście kosz na zakrętki. Jest to z jednej efekt licytacji, z której środki zostaną przeznaczone na ratowanie życia młodego rudzianina, Fabiana Pogorzelca. Z drugiej zaś strony to kolejny krok w tym kierunku, bo nakrętki, które trafią do kosza, pomogą w pokryciu kosztów związanych z leczeniem 2-latka.

Kosz w kształcie serca trafił do Kochłowic dzięki wsparciu finansowemu kochłowickich przedsiębiorców. Został on wylicytowany w aukcji dla Fabianka Pogorzelca - chłopczyka, który zmaga się ze skomplikowaną wadą serca i zespołem Alagille’a. Aby żyć, mały rudzianin musi przejść przez wielomilionową operację serduszka oraz przeszczep wątroby.

Akcję zbierania pieniędzy na zakup kosza i zbiórkę dla Fabianka przeprowadziły kochłowickie organizacje pozarządowe. Także nakrętki, które trafią do kosza, zostaną przeznaczone na leczenie małego rudzianina. Przy okazji rudzianie będą mogli zadbać o środowisko poprzez redukcję plastiku. - Dzięki tej inicjatywie udało nam się połączyć kilka ważnych celów. Teraz wszystko w naszych rękach, w rękach mieszkańców. Warto wyrobić sobie nawyk i zbierać osobno plastikowe nakrętki, a później podczas spaceru, czy wyjścia do sklepu oddać je do “naszego serca”. To tak niewiele, lecz może zmienić życie najpierw Fabianka, a później być może kolejnych dzieci - podkreśla Rafał Wypior, miejski radny, który wraz z Fundacją Aktywni My i Stowarzyszeniem Lepsze Kochłowice. Lepsza Ruda Śląska. koordynował akcję.

Kosz w kształcie serca do zbierania plastikowych nakrętek z przeznaczeniem na cele charytatywne w Kochłowicach nie jest jednak jedyną taką inicjatywą. Bowiem w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego podobne instalacje mają pojawić się w każdej dzielnicy naszego miasta.


Komentarze