Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Pomagają, bo lubią ludzi

24-11-2022, 11:38 Joanna Oreł

12 listopada w całym kraju otwarta została Internetowa Baza Rodzin w ramach projektu charytatywnego ,,Szlachetna Paczka”. Do tej pory w Rudzie Śląskiej zakwalifikowano do niej 26 rodzin, które już znalazły darczyńców, co kolejny raz udowadnia, że rudzianie to ludzie o wielkich sercach. Obecnie kolejni potrzebujący oczekują na weryfikację ze strony wolontariuszy. Finał ,,Szlachetnej Paczki”, w trakcie którego podarunki trafią do rodzin, zaplanowano w dniach 9-11 grudnia. Od 12 listopada darczyńcy, chcący stworzyć ,,Szlachetną Paczkę”, mogą wybierać rodziny, które potrzebują pomocy.

– W Rudzie Śląskiej na ten moment włączonych do projektu jest 26 rodzin. Na szczęście wszystkie znalazły już swoje dobre dusze, które chcą stworzyć dla nich paczkę. 13 rodzin jeszcze jest poddawanych weryfikacji, więc niewykluczone, że kolejne opisy rodzin z naszego miasta trafią do bazy – mówi Kamila Hergesel, lider ,,Szlachetnej Paczki” w Rudzie Śląskiej. – Potrzeby są bardzo zróżnicowane i dostosowane do konkretnych osób. Wśród wymienianych na listach rzeczy są więc na przykład takie przedmioty jak sprzęt medyczny, pralki, lodówki, nowe okulary czy nawet vouchery na wizyty u specjalistów. Zdarza się także opał na zimę. Najbardziej ludzie potrzebują żywności i chemii, gdyż zapasy tych produktów pomogą im w zgromadzeniu środków na inne, potrzebne wydatki – dodaje.

Jeżeli ktoś chce wspomóc potrzebujących z bazy ,,Szlachetnej Paczki”, powinien zapoznać się z opisem potrzeb rodzin na stronie internetowej www.szlachetnapaczka.pl, a przede wszystkim zastanowić się nad tym, czy jest w stanie sprostać tym trzem kluczowym. – Musimy mieć świadomość, że rodzina, którą wybierzemy jako darczyńca, nie otrzyma pomocy w projekcie od nikogo innego, a jej historia znika z systemu i jest przypisana do nas. Jeżeli zdecydujemy się na wybór, warto zaangażować do wspólnego działania bliskich i znajomych, osoby w pracy czy w sąsiedztwie. Taka akcja jednoczy ludzi i daje dużo radości, a tym samym pozwala nam na stworzenie pięknego i pełnego prezentu. Po wyborze rodziny z darczyńcą kontaktuje się wolontariusz, który odwiedzał rodzinę i odpowie na wszystkie pytania. Co do samego sporządzania paczek – mają one wyglądać jak prezent. Kartony niech będą ozdobione kolorowym papierem, wstążkami. Rzeczy zgromadzone dla rodziny muszą być nowe lub nie posiadać widocznych śladów użytkowania. Zaś paczki muszą posiadać specjalny kod rodziny oraz muszą być numerowane – instruuje Kamila Hergesel.

Nad przebiegiem Szlachetnej Paczki w Rudzie Śląskiej czuwa 23 wolontariuszy. Są to osoby w różnym wieku, o różnym statusie społecznym, zawodzie oraz zainteresowaniach. Jednoczy ich wspólny cel – pomaganie, dobro oraz to, że ,,lubią ludzi” – według hasła ,,Szlachetnej Paczki”.

Dodajmy, że w ubiegłym roku w ramach ,,Szlachetnej Paczki” obdarowane zostały 54 domy, gdzie łącznie trafiły 884 kartony z prezentami. Tegoroczny finał akcji odbędzie się od 9 do 11 grudnia, a za magazyn po raz kolejny będzie służyło II Liceum Ogólnokształcące im. Gustawa Morcinka w Wirku. To tam darczyńcy przywożą paczki, które wolontariusze rozwożą do rodzin.


Komentarze