Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Poluzowano kolejne obostrzenia

29-07-2020, 09:08 Joanna Oreł

Mniejszy dystans społeczny, więcej kibiców na stadionach, brak limitów na basenach oraz liczniejsze imprezy – rząd wprowadził kolejne zmiany, jeżeli chodzi o obostrzenia związane z epidemią koronawirusa.

Zamiast 2 metrów, 1,5 metra dystansu – taki obecnie należy zachować dystans w przestrzeni publicznej. Nadal jednak obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust w miejscach zamkniętych lub gdy nie jest możliwe zachowanie odpowiedniej odległości.

Ponadto od wtorku (21.07) stadiony mogą pomieścić większą liczbę kibiców. Limit osób w tej chwili to 50 procent pojemności obiektu. Dotyczy to także boisk oraz wszystkich miejsc przeznaczonych dla publiczności na terenie obiektów sportowych. Zniesiono z kolei ograniczenie liczby uczestników zajęć na basenach (krytych i otwartych). Nie dotyczy to jednak aquaparków, gdzie może wejść do 75 proc. maksymalnego obłożenia obiektu. Zmniejszenie obostrzeń dotyczy również branży eventowej. Obecnie podczas konferencji, wystaw, czy targów na każdą osobę musi przypadać 2,5 metra kwadratowego. Liczba uczestników wydarzenia jest więc zależna od powierzchni obiektu.

Ponadto wróciła możliwość organizowania większych imprez plenerowych. Może w nich uczestniczyć więcej niż 150 osób. Muszą być jednak zachowane zasady dystansu społecznego (co najmniej 5 m kw. na osobę oraz 1,5-metrowa odległość od innych uczestników). Zmieniły się także zasady funkcjonowania kin, teatrów, czy hal widowiskowo-sportowych. Limit osób zwiększono do 50 proc. miejsc na sali, ale z obowiązkowym zakrywaniem nosa i ust. Zajęte może być co drugie miejsce na widowni, a w przypadku braku wyznaczonych miejsc należy zachować 1,5 m między widzami lub słuchaczami.


Komentarze