Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Polaku, Ślązaku, rudzianinie – spisz się!

08-04-2021, 10:49 Joanna Oreł

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia i potrwa do 30 czerwca. Badanie wśród mieszkańców całego kraju przeprowadza Główny Urząd Statystyczny. Spisem objęci są zarówno Polacy, jak i cudzoziemcy oraz mieszkańcy Polski, którzy przebywają w tym czasie za granicą. Udział w spisie jest obowiązkowy.

Formularz spisowy można wypełnić na stronie internetowej www.spis.gov.pl. A jeżeli ktoś nie może zrobić tego we własnym zakresie, może udać się do urzędu gminy w swojej miejscowości. Inną opcją jest skontaktowanie się z infolinią pod numer tel.: 22 279 99 99 i spisanie się przez telefon. Kiedy jednak nie wybierze się żadnej z podanej powyżej możliwości, skontaktuje się z nami telefonicznie lub bezpośrednio rachmistrz, który przeprowadzi spis. Zgodnie z ustawą o narodowym spisie powszechnym pracownikowi GUS nie można odmówić przekazania danych.

Za odmówienie udziału w badaniu trzeba liczyć się z karą grzywny na podstawie art. 57 ustawy o statystyce publicznej. Główny Urząd Statystyczny zapewnia bezpieczeństwo i ochronę danych osobowych. Więcej informacji na temat Narodowego Spisu Powszechnego można znaleźć na stronie: https://spis.gov.pl

Podczas spisu powszechnego każdy zostanie poproszony (na etapie wypełniania formularza) o odpowiedź na szereg pytań. Część z nich dotyczyć będzie przynależności narodowej lub etnicznej oraz języka, jakim posługujemy się na co dzień. – Jeżeli jesteśmy Ślązakami, to warto, aby to podkreślić i tym samym chronić swoją narodowość oraz język. Zachęcam do tego, żeby na etapie spisu zadecydować o tym, czy naprawdę czujemy się Ślązakami. To doskonała okazja, by pokazać, że śląska tożsamość ma się dobrze – podkreśla Roman Kubica, przewodniczący koła terenowego RAŚ w Rudzie Śląskiej oraz miejski radny.

W poprzednim spisie powszechnym, który został przeprowadzony w 2010 roku, ponad 840 tys. osób zadeklarowało narodowość śląską, a użytkowników języka śląskiego było ponad 500 tys. W tym roku zalecany jest samodzielny spis na stronie internetowej spis.gov.pl, gdzie trzeba się zalogować do aplikacji, a następnie wypełnić formularz. – Nie wszystkie osoby po pierwsze wiedzą, jak wybrać na tym etapie narodowość śląską, a starsi mieszkańcy mogą w ogóle mieć problem z wypełnieniem formularza. Dlatego też zdecydowaliśmy się przeprowadzić kampanię informacyjną – przypominam, że najpierw należy znaleźć zakładkę ,,inne”, a następnie wybrać narodowość śląską – tłumaczy Roman Kubica.


Komentarze