Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Połączyli siły, by poszerzać wiedzę

14-06-2018, 15:39 Magdalena Buchta

Dwie komisje rudzkiej Rady Miasta odbyły wyjazdowe posiedzenie w Nadleśnictwie Katowice. Cele tej wizyty były dwa – jeszcze lepsze poznanie, czym zajmują się leśnicy oraz zainspirowanie się do przełożenia wiedzy z teoretycznej na praktyczną – także w rudzkich szkołach.

– Są dwa takie miejsca, gdzie Komisja Ochrony Środowiska stara się być podczas swojej kadencji. To Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki Środowiska Naturalnego w Bujakowie oraz Nadleśnictwo Katowice. Dziś znajdujemy się właśnie w Katowicach. Tym razem zaprosiliśmy także Komisję Oświaty, bowiem ekologiczne ścieżki edukacyjne są naszym wspólnym tematem – tłumaczył Józef Skudlik, przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska rudzkiej Rady Miasta.

Radni postanowili odwiedzić katowickie nadleśnictwo, by zachęcić rudzkie szkoły do odwiedzenia tego miejsca. – Na ostatnim posiedzeniu komisji rozmawialiśmy na temat edukacji ekologicznej, dlatego postanowiliśmy ten temat rozwinąć i skierować go na sferę praktyczną i poznać, jakie są możliwości wykorzystania wiedzy teoretycznej. Nadleśnictwo Katowice może podzielić się z nami doświadczeniami, więc postanowiliśmy rozpropagować tę informację w naszych szkołach po to, by młodzież zobaczyła, jak funkcjonuje ekologia i dbałość o ekosystem w lasach – tłumaczył Marek Kobierski, przewodniczący Komisji Oświaty. – Mieszkamy w mieście, więc na co dzień mamy mały kontakt z lasem. Myślę, że wizyta młodzieży w nadleśnictwie może pokazać im, że Śląsk, pomimo stereotypowych opinii, także jest zielony – dodaje.

W trakcie wyjazdowego, połączonego spotkania obydwu komisji członkowie mieli okazję posłuchać, na czym polega działalność nadleśnictwa. – Nadleśnictwo Katowice jest nadleśnictwem otwartym – współpracujemy z radami miast, w których występują nasze lasy. Chcemy mówić przede wszystkim o edukacji leśnej oraz o zadaniach, jakie leśnicy wykonują w tych lasach. W tym pomaga nam nasza leśna sala edukacyjna. Można w niej zobaczyć, czym zajmuje się leśnik, jakie mamy zasoby przyrodnicze, jakie zwierzęta chronione skrywają nasze lasy oraz co można zrobić, by poprawić ich sytuację – opowiada Grzegorz Skurczak, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Katowice. – Salę rocznie odwiedza ok. 10 tys. młodzieży z całego Śląska – dodaje. 


Komentarze