Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Pokarm dla niemowląt

20-09-2012, 16:53 Administrator WR

100% mam wcześniaków, które urodziły swoje pociechy w rudzkiej placówce, zadeklarowało chęć dzielenia się swoim pokarmem. Dzięki powstałemu Śląskiemu Bankowi Mleka Kobiecego, który funkcjonuje w Ośrodku Perinatologicznym Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej Goduli, najmniejsze dzieci korzystają z najlepszego pokarmu, jaki można im zapewnić – matczynego mleka.

 

Pierwszy na Śląsku, drugi w Polsce, rudzki Bank Mleka Kobiecego funkcjonuje od czerwca tego roku. Dzięki zaangażowaniu całego personelu, a przede wszystkim doskonałych lekarzy pod kierownictwem profesorów Janusza Świetlińskiego oraz Krzysztofa Sodowskiego, po raz kolejny rudzka placówka medyczna udowadnia swój wysoki poziom. - Ten szpital jest wyjątkowy w skali Polski – podkreśla doktor Marta Twardoch–Drozd. – Tutaj matka może zostać ze swoim maleństwem. Stosujemy szwedzki model wprowadzania w świat tych małych istot - informuje.

 

Model ten opiera się na naturalnych metodach: matka jest w stałym kontakcie z dzieckiem, przytula je, karmi własnym pokarmem. Tym najwcześniej urodzonym zapewnia się opiekę zbliżoną
do warunków wewnątrzmacicznych.

 

Rudzcy lekarze uczą się od najlepszych. - Wraz z Profesorem Świetlińskim miałam okazję podpatrywać najlepszych pod tym względem Szwedów, do których przyjeżdżają nawet Japończycy, by uczyć się, jak zwiększać szansę na przeżycie nawet 350-gramowym niemowlętom – podkreśla
dr Twardoch–Drozd.

 

Bank Mleka codziennie kwalifikuje kolejne mamy jako honorowe dawczynie mleka. W placówce przede wszystkim jest przechowywane mleko matek dzieci przedwcześnie urodzonych, które można podawać innym wcześniakom. – To idea mleka wcześniaka dla wcześniaka – tłumaczy dr Twardoch–Drozd. – W drugiej kolejności z mleka mogą korzystać dzieci urodzone o czasie, w sytuacji kiedy laktacja u mamy jest niewystarczająca lub karmienie naturalne jest przeciwwskazane ze względów medycznych - zauważa. Śląski Bank Mleka dysponuje specjalnym pokojem laktacyjnym, w którym mamy odciągają mleko zarówno dla własnego dziecka jak i na potrzeby innych niemowlaków. Fakt, że wszystkie mamy wcześniaków zadeklarowały pomoc dla Banku jest najlepszym dowodem potrzeby jego istnienia i działania.

Oddział neonatologiczny Szpitala Miejskiego ma kilkanaście stanowisk dla wcześniaków. Każdy z maluchów wymaga specjalistycznej opieki i wyjątkowego podejścia, ale nie tylko w okresie, kiedy przebywa na oddziale. Dzieci przedwcześnie urodzone powinny być otoczone opieką pediatrów neonatologów. Ich leczenie wymaga innej wiedzy i specyficznego podejścia do ewentualnych problemów, ich sposób rozwoju jest inny, a lekarz musi znać specyfikę takiego procesu. Dlatego tak ważna jest dalsza obserwacja rozwoju dziecka w ramach naszej poradni neonatologicznej. W planach jest również otwarcie poradni laktacyjnej.

 

Celem budowania banków mleka kobiecego jest wzrost przeżywalności skrajnie niedojrzałych
i chorych noworodków, a także stymulacja ich rozwoju psychoruchowego. Karmienie mlekiem kobiecym zapewnia poprawę zdrowotności człowieka wieku dorosłym. Pierwsza tego typu placówka w Polsce została otwarta w Warszawie w marcu bieżącego roku. Śląski Bank Mleka Kobiecego w Rudzie Śląskiej jest drugą inicjatywą tego typu w skali całego kraju. Na świecie w ramach Europejskiego Stowarzyszenia Banków Mleka (EMBA) działa ich ponad 180.


źródło: UM


Komentarze