Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Podpisy do sprawdzenia

13-05-2013, 13:04 Monika Herman - Sopniewska

Najpierw referendyści nie mogli pozbierać podpisów, bo pogoda nie sprzyjała. Potem długo milczeli - ile osób opowiedziało się za akcją referendalną. Teraz okazuje się, że część podpisów może okazać się nieważna. Bo z rudzkiego magistratu bezprawnie wyciekło ponad tysiąc numerów PESEL mieszkańców Rudy Śląskiej.  Urzędnik, który sprawdzał numery PESEL -  przyznał się, że zrobił to na prośbę jednej z osób organizujących referendum.Teraz sprawę zbada Prokuratura Okręgowa w Gliwicach.


Na ślad popełnienia przestępstwa władze miasta wpadły po otrzymaniu od jednego z mieszkańców miasta informacji o nakłanianiu go przez osobę popierającą referendum do naruszenia prawa. Stwierdził on, że był nakłaniany do udostępniania numerów PESEL mieszkańców Rudy Śląskiej. Władze miasta postanowiły sprawdzić, czy przy zbieraniu podpisów ktoś nie skorzystał z bazy danych rudzkiego magistratu. W wyniku przeprowadzonej kontroli odkryto, że jeden z urzędników w ciagu zaledwie kilku dni bezprawnie sprawdzał dane ponad 1300 mieszkańców naszego miasta. Przyznał, że pomagał w weryfikacji oraz poprawianiu list osób popierających referendum.

 

- Zarządzono przeprowadzenie kontroli, której efektem jest stwierdzenia nadużycia uprawnień przez co najmniej jednego urzędnika noszące cechy przestępstwa. Taka sytuacja zobowiązuje każdy organ, który otrzymał taką wiadomość do zawiadomienia prokuratury nawet jeśli istnieją tylko domniemania takiego działania – mówiła podczas poniedziałkowej konferencji prasowej prezydent Grażyna Dziedzic.

 

 

Obecny na konferencji Bartosz Szabatowski - pełnomocnik Komitetu Referendalnego nie chciał komentować całej sprawy. Zapytany - przyznał jednak, że jest zaskoczony całą sytuacją.

 

 

 

- Zaczynając zbierać podpisy kładło się ogromny nacisk, żeby podpisy były poprawnie zebrane. Mieliśmy problemy z powodu pogody – wszyscy wiemy jak wyglądał kwiecień i długi weekend. Ludzie się jednak chętnie podpisywali – mówi Szabatowski.

 

Pytanie jednak pod jaką listą mieszkańcy podpisy składali?

 

 

- Dostajemy sygnały od mieszkańców Rudy Śląskiej, że zostali wprowadzeni w błąd. Mieszkańcy chcąc podpisać się pod listą „Nie dla ronda im. Marii i Lecha Kaczyńskich” – podpisali tak naprawdę listę referendalną, bo wprowadzano ich w błąd. Informacje i wniosek w tej sprawie skierujemy do Komisarza Wyborczego – mówi Rafał Orestes - Janowski, inicjator akcji „Nie dla ronda im. Marii i Lecha Kaczyńskich”

 

Sprawa jest rozwojowa. Zarówno w prokuraturze jak i w Biurze Komisarza Wyborczego – zostały złożone stosowne zawiadomienia. Do czasu podjęcia działań sprawdzających - władze miasta nie chcą komentować całej sytuacji. Każdy kto ma podejrzenia, że jego dana mogły zostać nielegalnie wykorzystane w związku z tworzeniem listy referendalnej – może w tej sprawie wysłać odpowiedni wniosek do Komisarza Wyborczego. Wzory wniosków dostępne są na stronie www.razemdlarudyslaskiej.pl

 


Komentarze


14-05-2013, 18:49
Bieszowiczanin napisał(a):

No, trzeba mieć tupet - pani prezydent, Ja też podpisałem się pod tą listą i przysięgam że nikt mnie nie kusił, nie namawiał i nie obiecywał ,,złotych gór", za to Pani potrafi oj potrafi Pamięta pani zapewne na początku kadencji,,,,,,,że jest pani MGR INŻ - guzik prawda, pani inżynier budowlany- prawda p.Dziedzic. Nazywanie pracowników którzy ośmielili się mieć inne zdanie..... bym musiał się nieładnie wyrazić - pamięta pani TO !

14-05-2013, 15:22
zaufany napisał(a):

Drogi Emerycie 66! ANI JEDNEGO!

14-05-2013, 12:51
bbb napisał(a):

Proszę nie wypowiadać sie w imieniu ogółu Panie Rudzianinie. Nie dałam Panu upoważnienia do wypisywania głupot w moim imieniu. (Rudzkie Społeczeństwo to także ja i moja rodzina)

13-05-2013, 22:28
rudzianin napisał(a):

Ale to już jest szczyt bezczelności aby Pani Prezydent za nasze pieniądze kazała drukować wnioski aby ludzie wysyłali do Komisarza Wyborczego. Ja nie życzę sobie moich piędniedzy wydawać na takie cele.

13-05-2013, 22:13
Tomek napisał(a):

a uczciwi to są może referendyści????

13-05-2013, 22:03
marek napisał(a):

Witam jeśli wszystko jest ok pod rządami pani prezydent to zapraszam na stara bykowine

13-05-2013, 21:47
carrefour napisał(a):

"Uczciwa Prezydent Dziedzic" - no bez jaj ...

13-05-2013, 21:35
emeryt66 napisał(a):

Ciekawe ile podpisów jest od mieszkańców z miast ościennych zbieranych w dni targowe na Wirku ?

13-05-2013, 21:21
zizi napisał(a):

paranoja

13-05-2013, 20:52
obiektywny napisał(a):

może by tak redakcję WR przenieść do Muzeum PRL-u? bo teksty jako żywo przypominają te z "Trybuny Ludu" i "Trybuny Robotniczej".

13-05-2013, 20:25
normalny napisał(a):

crn-przerazasz swym komentarzem,sam chyba sie siebie wstydzisz ! Gdzies ty byl gdy nawet 68 proc.zwrotow WR bylo w kioskach gdy bawil sie w gospodarczego ignoranta obyw,Stania,a Piatkowski hanbil swoje nazwisko i gazete WR ? Gdy mieszkancy na zebraniach w kilku dzielnicach KRZYCZELI -nie warcholy lecz spokojni emeryci cyt."o zlodziejach gminnej wladzy" ! Pan i Naczelna,red. Sopniewska badzcie DUMNE z tego co robicie dla MIESZKANCOW ! Mieszkancow nie obchodzi durna POLITYKA,durni gminni politykierzy-polityczne marionetki ! Ja aby teraz dostac WD jezdze do innej dzielnicy na jedna z Kopaln po 10 WR,dla mnie i na prosbe sasiadow !! To papier lakmusowy tamtych przekletych lat 2001-2010 i obecnych profesjonalnej,pracowitej,uczciwerj Prezydent Dziedzic !!!

13-05-2013, 20:11
rudzianin napisał(a):

Rudzkie spoleczenstwo z ogromna radoscia przyjmuje do wiadomosci skierowania spawe domniemania popelnienia przestepstwa przez "referendystow",na ich rzecz ! To normalna kontynuacja paranoidalnej akcji paranoidalnej organizowania referendum przeciwko NAJLEPSZEJ Prezydent ! Oby rzetelnie,szybko sprawa zajela sie prokuratura !! BELKOT referendystow ublizal ,zarzuty przeciw "naszej Dziedzic" sa z poziomu PARANOIKA mACIEREWICZA ! (mala litera nazwiska to nie blad ! Grupka bezrobotnych politycznzch i gospodarczych wykolejencow,zamiast w RUP chciala pozyskac prace wciagajac rudzkie spoleczenstwo w paranoiczne referendum ! Pani Prezydent : jestesmy z Pania i za Pania !!!

13-05-2013, 17:10
Marcel napisał(a):

jo wiedzioł ze łoni coś wykombinujom przeca dobrze wiedzom ze my mieszkańcy momy dość ty cały polityki i tego referyndum i tera jeszcze pódom za to jeszcze siedzieć za te jeich machloje hahahahaha i k..... dobrze!!!

13-05-2013, 15:58
crn napisał(a):

Moglibyście chociaż zachować pozory wiarygodności. Wasz tytuł zawsze był dysfunkcyjny, ale rozmiary skrzywienia politycznego teraz u Was występujące są nie do przejścia. Zwykła przyzwoitość nie pozwoliłaby pisać takiego tekstu, bo przecież nie wymaga się od Was rzetelności dziennikarskiej. Możecie wymoderować ten komentarz. Zależy mi tylko, żeby przeczytała to pani naczelna, i pani Sopniewska. Napewno za kilka lat jak spojrzycie wstecz będziecie się przed sobą wstydziły, tego co zrobiłyście ze swoimi nazwiskami.

13-05-2013, 15:07
jola napisał(a):

referendyści dajcie sobie spokój, trochę honoru