Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Po zdrowie do tężni

10-05-2023, 12:44 Joanna Oreł

Mieszkańcy mogą już korzystać, po zimowej przerwie, z pierwszej w mieście tężni solankowej, która znajduje się w strefi e aktywności przy ul. Górnośląskiej w Bykowinie. Przypomnijmy, że obiekt ten był nieczynny, podobnie jak inne tężnie (m.in. w Gliwicach), ze względu na niskie temperatury w okresie jesienno-zimowym.

Umowa na dostawę solanki dla tężni przy ul. Zgrzebnioka w Bykowinie zawarta została na okres od 26.04.2023 r. do 30.11.2023 r. i obejmuje: napełnienie zbiornika, czterokrotną dostawę solanki inhalacyjnej o pojemności 10 m sześc. oraz odbiór i utylizację zużytej solanki, a także opróżnienie zbiornika wraz z usunięciem zużytej solanki.

Zasolenie solanki, która została użyta w bykowińskiej tężni, wynosi minimum 10 procent. Została ona pozyskana z odwiertu „Korona” w miejscowości Zabłocie-Solanka z głęboko położonych złóż wód leczniczych. Szacunkowy koszt utrzymania tężni to od ok. 90 do 100 tys. zł rocznie. Terenem, na którym znajduje się tężnia, zarządza Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej TBS Sp. z o.o. w Rudzie Śląskiej.

Przypomnijmy, że droga do wybudowania tężni, a później jej uruchomienia nie była prosta. Atrakcja pierwotnie miała powstać w ramach budżetu obywatelskiego w 2019 roku. Jednak kwota zgłoszona w przetargu przez jedynego wykonawcę była dużo wyższa niż przewidziano w kosztorysie. Inwestycje przeniesiono więc na rok kolejny, a ostatecznie udało się ją zrealizować w 2021 roku z dofinansowania pozyskanego z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Tężnia solankowa przy ul. Górnośląskiej w Bykowinie ma konstrukcję drewnianą na płycie i stopach żelbetowych. Jej długość to 18,7 m, szerokość wraz z pergolą 9,9 m, a wysokość 6 m. Całość wraz z dojściami zaplanowano na planie okręgu. W ramach inwestycji wykonano przyłącza wodne i elektryczne, nasadzenia zieleni oraz zamontowano ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery i tablice informacyjne.

Zbiornik o pojemności 10 m sześc. na solankę zlokalizowany został w pobliżu tężni oraz pozostałej infrastruktury. Solanka rozprowadzana jest do koryt opadowych, a następnie rozsączana po wypełnieniu z tarniny. Duża powierzchnia wypełnienia umożliwia rozbijanie i wydajne parowanie roztworu. Pozwala to tym samym na wytworzenie aerozolu w bezpośredniej bliskości tężni i rozpylenie łatwo przyswajalnych mikroelementów oraz pierwiastków ważnych dla zdrowia.


Komentarze