Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Pierwszy dzwonek

29-08-2012, 14:17 Administrator WR

Ponad 15 tysięcy uczniów i słuchaczy rudzkich placówek oświatowych rozpocznie rok szkolny. Pierwszy raz w szkolnych ławach zasiądzie 1.203 pierwszoklasistów, a wśród nich 89 sześciolatków. Ich rodzice po raz ostatni w tym roku mogli decydować o wcześniejszym rozpoczęciu edukacji szkolnej.

 

- Rudzkie przedszkola i szkoły są przygotowane do przyjęcia dzieci i młodzieży. Na remonty i inwestycje związane z placówkami oświatowymi miasto zarezerwowało w tegorocznym budżecie prawie 15,5 mln zł - zaznacza prezydent miasta Grażyna Dziedzic. - To prawie o połowę więcej niż w roku ubiegłym.

 

Najwięcej rudzkich uczniów najbliższy rok szkolny spędzi w ławach 25 rudzkich szkół podstawowych. Zasiądzie w nich ponad 7,5 tys. dzieci. Ponad 4 tys. młodych rudzian przekroczy progi 20 rudzkich gimnazjów. Dla prawie 1,3 tys. z nich będzie to pierwszy rok nauki w gimnazjum. Nieco ponad 1,2 tys. uczniów rozpocznie naukę w liceach, a 688 w szkołach zawodowych. Nad postępami dzieci i młodzieży czuwać będzie 1780 nauczycieli. Z kolei ponad 4,1 tys. dzieci znalazło miejsce w rudzkich przedszkolach. Nad ich rozwojem czuwać będzie prawie 400 wykwalifikowanych pedagogów.

W porównaniu do ubiegłego roku szkolnego w placówkach oświatowych naukę rozpocznie około 700 uczniów mniej, a w stosunku do 2010 r. liczba uczniów zmniejszyła się o około 1200 osób.

 

Miejskie uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego 2012/2013 odbędą się w nowej placówce - Zespole Szkół nr 5 z siedzibą przy ul. Alojzego Jankowskiego 2, w skład którego wejdą Technikum nr 3, Gimnazjum nr 13 oraz nowoutworzona Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 7 kształcąca w zawodach górniczych.

 

W bieżącym roku przy 8 szkołach podstawowych powstaną place zabaw w ramach programu „Radosna Szkoła”, na które Miasto otrzymało z budżetu państwa 614 tys. zł. 4 placówki oświatowe wzbogacą się jeszcze w tym roku kalendarzowym o nowe kompleksy sportowe. Pierwszy z nich, przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym przy ul. Kaczmarka, zostanie otwarty już niebawem.

 

Z nowym rokiem szkolnym 24 rudzkie podstawówki otrzymają nowy sprzęt dydaktyczny. Pieniądze pochodzą ze środków Unii Europejskiej, a wartość projektu, który realizuje miasto to ponad 1,8 mln zł.

źródło: UM


Komentarze


31-08-2012, 23:15
FCUK napisał(a):

ZS5 i ZSP5 - gratuluje madrosci w nadaniu nowej "nazwy". To dobrze ze bierzecie te kase za tak dobrze wykonana robote.