Pierwszy dzwonek
28-08-2014, 12:18 Administrator WR
Już za kilka dni nowy rok szkolny. W Rudzie Śląskiej edukację rozpocznie około 16 700 uczniów, z czego 1893 to pierwszoklasiści. Czy szkoły są przygotowane do pierwszego dzwonka i jak w praktyce wygląda wdrażanie reformy dotyczącej sześciolatków zapytaliśmy prezydent miasta Grażynę Dziedzic.
– Pani Prezydent, zacznijmy od sześciolatków. Jak reforma Ministerstwa Edukacji Narodowej wygląda w praktyce?
– Pomysł posłania sześciolatków do szkoły wzbudził wiele kontrowersji. Zaskoczyło to Ministerstwo Edukacji Narodowej, które było przekonane, że wcześniejsza edukacja dzieci będzie przyjęta bez protestów. Tymczasem opinie rodziców są podzielone. Moim zdaniem obniżenie wieku szkolnego jest dobrym rozwiązaniem. Jest to najlepszy czas na wdrożenie się dziecka w rolę ucznia, a także porozumienia się wychowawcy i rodziców. Małe dziecko ma ogromne możliwości intelektualne, łatwiej i szybciej można zapobiec ewentualnym trudnościom w nauce, wcześniej wyłapać zaburzenia i zaniedbania środowiskowe, podjąć odpowiednią terapię. Szkoły, w których tworzone są klasy dzieci sześcioletnich są odpowiednio przygotowane i wyposażone. Mamy szkolne kąciki zabaw, zabawki dydaktyczne, a przy placówkach place zabaw, które zostały wybudowane w ramach programu „Radosna Szkoła”. Dodatkowo godziny pracy świetlic szkolnych zostały dostosowane do potrzeb rodziców pracujących dzieci sześcioletnich. A najważniejsze to wysoko wykwalifikowana kadra, która jest gotowa do pracy z uczniem sześcioletnim.
– Ten rok szkolny w pewnym sensie dla niektórych rodziców i uczniów będzie wyjątkowy z powodu reformy podręcznikowej?
– Tak, w życie weszła tzw. ustawa podręcznikowa. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów będą mieli dostęp do bezpłatnych podręczników, które będą wypożyczane oraz ćwiczeń, które otrzymają na stałe. Książki mają służyć co najmniej trzem kolejnym rocznikom. Zgodnie z nowymi przepisami minister edukacji będzie wyposażał szkoły podstawowe w bezpłatny podręcznik m.in. do zajęć z języka polskiego i matematyki. Podręcznik lub inne materiały edukacyjne wybierają wspólnie nauczyciele prowadzący poszczególne zajęcia edukacyjne. W sytuacjach spornych decyzję będzie podejmował dyrektor szkoły. Darmowe podręczniki mają trafiać do szkół stopniowo. W roku szkolnym 2014/2015 program obejmie klasy I szkół podstawowych, a docelowo do roku 2017/2018. Już za kilka dni nowy rok szkolny. W Rudzie Śląskiej edukację rozpocznie około 16 700 uczniów, z czego 1893 to pierwszoklasiści. Czy szkoły są przygotowane do pierwszego dzwonka i jak w praktyce wygląda wdrażanie reformy dotyczącej sześciolatków zapytaliśmy prezydent miasta Grażynę Dziedzic. Za chwilę pierwszy dzwonek wszystkich uczniów podstawówek oraz gimnazjów.
– Czy Miasto doposażyło placówki w dodatkowy sprzęt dydaktyczny bądź sportowy?
– Dyrektorzy szkół i placówek w ramach własnych budżetów na bieżąco dokonują zakupów sprzętu dydaktycznego i sportowego. Jednocześnie Miasto w ramach działań profilaktycznych przeznaczyło na każdego sześciolatka 130 zł m.in. na zakup pomocy dydaktycznych i sprzętu szkolnego. Wystąpię również z wnioskiem do Ministra Edukacji Narodowej o dofinansowanie z rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2014 w tym zakresie.
– A co z remontami szkół i przedszkoli?
– Okres wakacyjny wykorzystaliśmy na przeprowadzenie wielu prac remontowych w naszych placówkach oświatowych. I tak na przykład wykonaliśmy remont ogrodzenia w MP nr 20, remont kuchni w MP nr 17 czy remont placu zabaw przy MP nr 25. Usunięto awarię windy w SP nr 30 oraz wymieniono pompę centralnego ogrzewania w SP nr 41. W sumie przez 2 miesiące prace awaryjne i remontowe wykonano w 11 placówkach za prawie 50 tys. złotych.
– Ale w roku szkolnym remonty również były przeprowadzane?
– Oczywiście, że tak i tych prac było bardzo wiele, bo za 170 tys. złotych. Remont instalacji odgromowej w SP nr 23, remont dachu w SP nr 20, remont instalacji wodociągowej w MP nr 43 i wiele innych. Chciałabym dodać, że trwają jeszcze prace termomodernizacyjne w placówkach – SP nr 3, SP nr 4, ZSO nr 4 oraz w ZSP nr 7 Specjalnych. W lipcu w MP nr 8 zakończyła się termomodernizacja, wykonaliśmy również dokumentację na termomodernizację ZSP nr 6. Jednym słowem szkoły i przedszkola pięknieją
– Czego życzyć nauczycielom i uczniom na nowy rok szkolny?
– Nasi uczniowie zdobywają wiele laurów w różnego rodzaju konkursach, turniejach, zawodach, festiwalach i olimpiadach na szczeblach regionalnych i krajowych. Wszystkim uczniom życzę takich samych sukcesów i w tym roku szkolnym. Żeby nauka była dla nich przyjemna, żeby dobrze czuli się w odnowionych, wyremontowanych placówkach. A nauczycielom życzę wytrwałości i tak owocnej pracy jak do tej pory. Wykwalifikowana kadra, tak mądrze prowadząca nasze dzieci, to powód do dumy.
– Dziękuję za rozmowę
Komentarze