Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Oznakuj swój rower

22-07-2020, 09:20 Joanna Oreł

Dzięki tej akcji, jeżeli komuś zostanie skradziony rower, jest duża szansa na to, że wróci on do właściciela. Rudzka Straż Miejska kolejny raz zachęca mieszkańców do znakowania „dwóch kółek”. Wystarczy kilka minut, by uchronić rower przed kradzieżą lub odnaleźć zgubę.

Strażnicy miejscy akcję znakowania rowerów prowadzą już od pięciu lat. – Samo oznakowanie roweru nie daje wprawdzie gwarancji, że nie zostanie on skradziony. Jednak bardzo często policjantom udaje się wyłapać złodziei lub nakryć ich w dziupli, gdzie składowane są skradzione rzeczy – wyjaśnia Marek Partuś, komendant Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej. – Jeżeli rower jest oznakowany, wówczas możemy zidentyfikować właściciela oraz zwrócić jego własność. Dochodzi również do sytuacji, w których ktoś zgubił rower, ale pojazd był oznakowany, więc jest możliwość szybkiego oddania zguby – dodaje.

Znakowanie roweru polega na umieszczeniu w widocznym miejscu na ramie naklejki z indywidualnym numerem oraz tego samego numeru naniesionego tajnopisem na innej części roweru. Jest on widoczny tylko w świetle ultrafioletowym. Oznakowanie roweru nie jest więc widoczne dla osób postronnych i nie wpływa na wygląd roweru. Oprócz specjalnych naklejek i ukrytych oznakowań właściciele pojazdów otrzymują kartę rejestracyjną, czyli tzw. dowód tożsamości roweru.

Osoby, które są zainteresowanie znakowaniem rowerów, mogą kontaktować się w tej sprawie ze Strażą Miejską pod nr tel. 32 342-30-60. Znakowanie odbywa się przed budynkiem Straży Miejskiej przy ul. Hallera 61 w Nowym Bytomiu. Przy znakowaniu roweru osoby nieletniej konieczna jest obecność przynajmniej jednego z rodziców lub opiekuna prawnego. Dorosły powinien mieć przy sobie dowód tożsamości. 


Komentarze