Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Orzegowski rynek otwarty

03-09-2018, 00:22 Agnieszka Lewko

Orzegów znowu tętni życiem. W sobotę (1.09) oficjalnie otwarta została najważniejsza część dzielnicy, czyli rynek. Po uroczystości mieszkańcy tej jednej z najstarszych dzielnic Rudy Śląskiej mogli liczyć na wiele atrakcji.

- Orzegów to prawdziwa perełka wśród dzielnic naszego miasta. Po wielu latach wreszcie doczekał się przestrzeni, która będzie integrować społeczność lokalną i stanowić piękną wizytówkę całego miasta - podkreśliła Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej. - A poza tym cieszę się, że Towarzystwo Miłośników Orzegowa po raz kolejny wychodzi z inicjatywą, by wykorzystać potencjał tego miejsca oraz podejmuje działania, by tętniło ono życiem i przyciągało mieszkańców nie tylko Orzegowa, ale także innych dzielnic - dodała.

Przed wspólną zabawą na festynie odbył się wernisaż wystawy pt. „100-lecie konsekracji kościoła pw. Michała Archanioła w Orzegowie". Później nie zabrakło grillowania i wspólnego biesiadowania przy muzyce. Dla orzegowian zagrali: Manix z zespołem bluesowym 3R12, Katarzyna Hampel-Sroka, Krzysztof Kuczka, Marian Brzoza, Grzegorz Szromik i Stach.

- Co roku Towarzystwo Miłośników Orzegowa organizuje festyny. Kiedyś spotkaliśmy się na festynie z okazji roku sportu w Orzegowie oraz roku muzyki, a teraz oficjalnie otworzyliśmy nasz orzegowski rynek, na którym możemy wszyscy miło spędzać czas. To ważne wydarzenie, ponieważ  w tym roku przypada także stulecie konsekracji naszej parafii i dlatego mogliśmy podziwiać piękną wystawę fotograficzną zorganizowaną z tej okazji - wyjaśniła Iwona Skrzypczyk - Sikora, prezes Towarzystwa Miłośników Orzegowa. - Zawsze staramy się organizować jak najwięcej wydarzeń dla mieszkańców Orzegowa , a teraz kiedy mamy rynek, czyli nowe wspaniałe miejsce, na pewno pozwoli  nam to zachęcić mieszkańców do wspólnej zabawy i spędzania na nim wolnego czasu. Jest to kolejna duża inwestycja w naszej dzielnicy, kolejne po Burlochu i Centrum Inicjatyw Społecznych miejsce, w którym orzegowianie mogą przyjemnie i pożytecznie spędzić czas - dodała.

Przypomnijmy. Rewitalizacja centralnej części Orzegowa rozpoczęła się w czerwcu 2017 r. Była to przebudowa kwartału pomiędzy ulicami: Czapli, Hlonda, Królowej Jadwigi i Huloka. Najważniejszą częścią zadania była przebudowa terenu wokół kościoła pw. św. Michała Archanioła oraz niezagospodarowanego terenu przy ul. Czapli (pomiędzy budynkiem Centrum Inicjatyw Społecznych a wybudowanym w ubiegłym roku parkingiem). Połączone zostały dwie przestrzenie: tzw. plac górny - wokół kościoła oraz plac dolny - poniżej. Ich łącznikiem była skarpa, na której wybudowane zostały schody oraz specjalna pochylnia dla osób niepełnosprawnych. Dodatkowo na skarpie zostały zainstalowane specjalne stopnie do siedzenia. Na dolnym placu zaś przy ul. Czapli powstała fontanna. Zmienione zostało także oświetlenie. Co więcej, mieszkańcy mogą cieszyć się tez z nowych ławek. Przebudowano również fragment ul. Czapli. Natomiast do przebudowy nawierzchni placów oraz ul. Czapli wykorzystane były głównie płyty i kostka granitowa. Inwestycja kosztowała ponad 3,5 mln zł.


Komentarze