Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Opaski dla bezpieczeństwa rudzkich seniorów

17-10-2022, 22:29 Joanna Oreł

Rozpoczęła się realizacja pilotażowego programu „Korpus Wsparcia Seniorów”, w ramach którego 100 rudzkich seniorów otrzyma tzw. opaski bezpieczeństwa. Na początek wręczono je 20 osobom podczas czwartkowego (13.10) spotkania w Dziennym Domu „Senior-WIGOR”. Adresatami programu są seniorzy w wieku 65 lat i więcej, mający problemy z samodzielnym funkcjonowaniem. Ma on na celu poprawę poczucia bezpieczeństwa poprzez dostęp do tzw. opieki na odległość.

– Nie jest tajemnicą, że społeczeństwo starzeje się, nie tylko w Rudzie Śląskiej, ale w Polsce i na całym świecie. Stąd mamy świadomość, że seniorzy są bardzo ważną grupą społeczną. Dlatego, kiedy ogłoszony został program „Korpus Wsparcia Seniorów”, postanowiliśmy w trosce o ich bezpieczeństwo do niego przystąpić – mówi Anna Krzysteczko, wiceprezydent Rudy Śląskiej ds. społecznych. – Opaska daje poczucie bezpieczeństwa naszym mieszkańcom, a to dla władz miasta jest bardzo ważne. To właśnie od seniorów uczymy się życia i oni dają nam najwięcej doświadczenia – dodaje.

Podczas ubiegłotygodniowego spotkania seniorom wręczone zostały pierwsze opaski (dla 20 osób) oraz odbyli oni szkolenie z zakresu ich działania i dostępnych funkcji. – Dziękujemy z całego serca wszystkim zaangażowanym w ten projekt osobom, bo włożyły one w to ogrom swojej pracy – powiedziała Teresa Sewina, jedna z seniorek, która otrzymała opaskę bezpieczeństwa.

Te wyposażone są w przycisk bezpieczeństwa (sygnał SOS), czujnik upadku, czujnik zdjęcia opaski, lokalizator GPS, funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum monitoringu oraz funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe (temperatura, ciśnienie krwi, puls i saturacja).

To oznacza, że w przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia, wciśnięcie guzika alarmowego opaski umożliwi połączenie się ze stale gotową do interwencji centralą, której dyspozytor po odebraniu zgłoszenia podejmie decyzję o sposobie udzielenia pomocy.

Z programu skorzystać będzie mogło w sumie stu rudzkich seniorów w wieku 65 lat i więcej, mających problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzących samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkających z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia.

– Dzięki realizacji programu „Korpus Wsparcia Seniorów” rudzcy seniorzy, biorący udział w programie, będą mogli poczuć się bezpieczniej i będą mogli liczyć również na wsparcie pracowników socjalnych naszego ośrodka, którzy będą pozostawać w kontakcie z seniorami i reagować w razie potrzeby – mówi Karina Kaczyńska, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej. – Rozpoczęcie realizacji programu wymagało sporego zaangażowania pracowników zarówno Urzędu Miasta, jak i naszego ośrodka. Jest to dodatkowe zadanie, które dopiero się rozpoczyna i będzie wymagało jeszcze wiele pracy. Przed nami nowe wyzwania związane z realizacją nowego zadania, ale jestem przekonana, że doświadczenie i profesjonalizm pracowników socjalnych pozwolą na jego dobre wykonanie – dodaje.

Koszt zadania wynosi ok. 228 tys. zł i jest on realizowany z programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Korpus Wsparcia Seniorów” w ramach II modułu działań, finansowanego ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Projekt potrwa do końca tego roku. – Chcielibyśmy wprowadzić do budżetu na przyszły rok środki finansowe na kontynuację tego projektu. Musimy jednak pamiętać o tym, że jest on pilotażowy, czyli konieczne jest sprawdzenie, czy seniorzy będą zainteresowani korzystaniem z opasek – komentuje wiceprezydent Anna Krzysteczko


Komentarze