Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Oni są po prostu unikalni!

28-09-2018, 22:24 Agnieszka Lewko

Ruda Śląska jest po prostu unikalna, dlatego też mieszkają w niej unikalni rudzianie. Pięciu z nich wybraliśmy podczas piątkowego (28.09) wieczoru w Domu Kultury Bielszowice. Za nami podsumowanie czwartego już plebiscytu „Unikalni”, w którym w tym roku wzięli udział starsi i młodsi mieszkańcy naszego miasta. Oprócz wręczenia nagród dla wyróżniających się rudzian, przyznane zostały także nagrody specjalne.

Plebiscyt „Unikalni 2018” został w tym roku podzielony na pięć kategorii „Otwarte serca”, „Z pasją”, „W grupie siła”, „Nasza przyszłość” oraz „W muzyce siła”. – Co roku staramy się wytypować osoby, które w sposób szczególny wyróżniły się w ostatnich miesiącach swoją działalnością, inicjatywą, pasją, czy talentem. Z jednej strony ma to być wyróżnienie ze strony czytelników i docenienie starań tych niezwykłych rudzian, ale także motywacja do kolejnych działań – podkreśla Anna Piątek-Niewęgłowska, redaktor naczelna „Wiadomości Rudzkich”.

Wśród nominowanych w kategorii OTWARTE SERCA znaleźli się: Akcja Szlachetna Paczka, która każdego roku cieszy się coraz większym zainteresowaniem wolontariuszy, Jarosław Baron (organizator pierwszej w Rudzie Śląskiej Charytatywnej Gali Sportów Siłowych i Sportów Walki, której celem było zebranie funduszy dla Bartka Paligi) oraz Sandra Loska, która wraz z mężem i przyjaciółmi od kilku lat dzielnie walczy o zdrowie swojego syna Boryska, który choruje na jedną z najcięższych wrodzonych wad serca. Dziś pomocą, którą otrzymała od ludzi, dzieli się sama. Sandra Loska promuje oraz współorganizuje wszelkiego rodzaju akcje charytatywne. To właśnie ona otrzymała najwięcej głosów w tej kategorii.

Kolejna kategoria to W GRUPIE SIŁA. Nominowanymi w tej kategorii byli: Amatorski Teatr Pierro działający przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2, Hufiec ZHP Ruda Śląska zrzeszający około 600 harcerzy oraz grupa bębniarska ze Szkoły Podstawowej nr 41, która gra na afrykańskich bębnach. W tej kategorii zwyciężyli harcerze z Hufca ZHP Ruda Śląska, czyli największa rudzka organizacja młodzieżowa, która liczy około 600 osób. Od lat harcerze mogą pochwalić się licznymi sukcesami, np. w zeszłym roku komendant Marcin Różycki otrzymał wyróżnienie najlepszego komendanta hufca podczas VIII Gali Mistrzów Harcerstwa Chorągwi Śląskiej. Co więcej, harcerze cały czas remontują swoją siedzibę, czyli Dom Harcerza w Rudzie, a w tym roku rozpoczęli zbiórkę publiczną na ten cel.

Trzecia kategoria w której nominowano kolejnych rudzian to kategoria Z PASJĄ. Tutaj najwięcej głosów zdobyła Michalina Sujewicz, o której śmiało można powiedzieć, że jej życie to kawa. Cztery lata temu wyjechała z Rudy Śląskiej do Nowej Zelandii i to właśnie tam odkryła swoją życiową pasję. Jej miłość do ziaren, z których robiony jest tan popularny napój, spowodowała, że rudzianka od dwóch lat jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Kawy Wysokiej Jakości. Objęła także stanowisko głównego baristy w jednej z najbardziej rozpoznawalnych kawiarni w mieście Christchurch w Nowej Zelandii. Nie wykluczone, że po powrocie w rodzinne strony otworzy kawiarnię z prawdziwego zdarzenia. Pozostali nominowani w tej kategorii to: Daniel Coceancig - finalista programu rozrywkowego „Bake off -  Ale ciacho” oraz Damian Ciecierski (tegoroczne zwycięstwo w pierwszym dyktandzie „Ślõnskiej godki).

Z kolei w kategorii „Nasza przyszłość” nominowani byli trochę młodsi mieszkańcy Rudy Śląskiej. Wśród nich znaleźli się: Jakub Herwy (jedenastoletni szachista, który w ostatnim roku osiągnął wiele sukcesów), Artur Kurka, który gra na puzonie w Orkiestrze Dętej KWK Pokój oraz Wiktoria Pierończyk (przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta i wolontariuszka). To właśnie Wiktoria została laureatką w swojej kategorii. To uczennica drugiej klasy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Rudzie Śląskiej o kierunku technik obsługi turystycznej. Przez wiele lat uczestniczyła w zajęciach tanecznych w Osiedlowym  Domu Kultury RSM „Matecznik”, zdobywając z zespołem Elektra wiele wyróżnień i nagród. Od trzech lat działa w Młodzieżowej Radzie Miasta, początkowo jako radna, a obecnie pełniąc funkcję przewodniczącej. Wiktoria udziela się także jako wolontariusz w szkole i w mieście.

Teraz czas na ostatnią kategorię, czyli „W muzyce siła”, którą wygrała Marta Mansfeld. To uczennica drugiej klasy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Rudzie Śląskiej o kierunku technik obsługi turystycznej. Jest wokalistką i współzałożycielką zespołu Only-M. Gra na pianinie, gitarze oraz organach. Uczestniczyła w wielu konkursach muzycznych, osiągając spore sukcesy. W repertuarze Marty znajdują się utwory muzyki nowoczesnej, ale także utwory śląskie, które śpiewa u boku rudzkiej wokalistki Katarzyny Sroki. Marta Mansfeld śpiewa ponadto w chórach pw. św. Barbary i scholi Vox Dei. We wspomnianej kategorii nominowane byli też: Weronika Nawara (laureatka konkursów wokalnych m.in. tegorocznej edycji konkursu „O Rudzki Mikrofon”, dzięki któremu mogła zaprezentować się podczas Dni Rudy Śląskiej) oraz orkiestra dęta Szkoły Muzycznej I i II Stopnia w Rudzie Śląskiej pod batutą Dariusza Kasperka.

Głosowanie w plebiscycie rozpoczęło się 12 września br. o godz. 12 i trwałoa do 26 września br. do godz. 12. Czytelnicy „Wiadomości Rudzkich” mogli głosować poprzez wysyłanie sms-ów, za pośrednictwem strony internetowej www.wiadomoscirudzkie.pl oraz na Facebook’u.

Podczas piątkowej gali przyznane zostały też nagrody specjalne, które otrzymali: Andrzej Frat (mężczyzna, który zatruł się czadem i nakręcił film na ten temat) Inna Biliaieva (artystka, która zajmuje się tworzeniem animacji z baniek mydlanych), Kamil Węgler (policjant i ratownik wodny, który uratował tonących turystów podczas swojej podróży poślubnej w Grecji), Stacja Biblioteka (nagrodę odebrał dyrektor biblioteki Krystian Gałuszka. Przypomnijmy. Po remoncie zabytkowy dworzec w Chebziu będzie  pełnił funkcję biblioteki. Znajdzie się tam główna siedziba miejskiej biblioteki, powstanie też kawiarnia, a na zewnątrz „bibliogród” oraz parking. Na warty ponad 8 mln zł projekt „Stacja Biblioteka” miasto pozyskało 6,5 mln zł unijnego dofinansowania. Rewitalizacja dworca w Chebziu jest możliwa dzięki wykupieniu obiektu przez miasto od PKP. Transakcja miała miejsce w ostatnich dniach 2016 r. i kosztowała rudzki samorząd blisko 1 mln zł.


Komentarze