Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Olimpijskie zmagania niepełnosprawnych

13-09-2018, 09:50 Agnieszka Lewko

XVIII Miejska Olimpiada Osób Niepełnosprawnych odbyła się w środę (12.09) na terenie basenu letniego przy ul. Ratowników. W zawodach, w których każdy był zwycięzcą, niepełnosprawni mogli sprawdzić swoje siły w kilkunastu konkurencjach, zintegrować się z innymi zawodnikami, a przede wszystkim wspaniale bawić się w kręgu rówieśników.

- To olimpiada bez ograniczeń. Każdy kto ma jakąkolwiek niepełnosprawność może wziąć w niej udział. Przygotowaliśmy różne konkurencje z myślą o wszystkich uczestnikach. Zawodnicy dostali też medale i dyplomy. Ważne jest to, że podium naszej olimpiady nie ma numerków jeden, dwa i trzy, tylko same jedynki, bo tutaj wszyscy są zwycięzcami i numerami jeden - zaznaczyła Aleksandra Poloczek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rudzie Śląskiej.

Podczas ceremonii rozpoczynającej olimpiadę nastąpiło odczytanie apelu olimpijskiego, zapalenie znicza, odśpiewanie hymnu Polski oraz wciągnięcie flagi olimpijskiej na maszt. W kolejnej części zawodów niepełnosprawni mogli wziąć udział w kilkunastu konkurencjach m.in.: biegu sprinterskim na 30 m, pchnięciu kulą, skoku w dal z miejsca, rzutach do kosza, mini hokeju, rzutach obręczami do celu, rzutach piłką ręczną do bramki unihokeja, rzutach piłką lekarską oraz w biegu z przeszkodami. Nie zabrakło też wielu wspólnych zabaw.

- Powinniśmy się uczyć od niepełnosprawnych tolerancji, zaangażowania i  radości z najmniejszej rzeczy na świecie.  A przebywanie w ich gronie uczy nas, ludzi pełnosprawnych, bardzo wiele. To jest reakcja wiązana. Uczestnicy się cieszą, a my możemy się uczyć człowieczeństwa - dodała Aleksandra Poloczek.


Komentarze