Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Okulistyka z kontraktem z NFZ

26-06-2018, 15:02 admin

Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej po ponad 5 latach odzyskał kontrakt na okulistykę. Placówka będzie gwarantować całodobową hospitalizację okulistyczną, onkologiczną oraz leczenie zaćmy. Umowa będzie obowiązywać od 1 lipca br. do końca czerwca 2021, a kontrakt na trzeci kwartał tego roku opiewa na 714 tysięcy złotych.

Pośród oferentów, którzy przystąpili do konkursu, Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej został zakwalifikowany na 1. miejscu, spełniając zarówno warunki wymagane, jak i oceniane dodatkowo. To dowód, że placówka jest bardzo dobrym świadczeniodawcą. - Dzięki wyposażeniu w specjalistyczną aparaturę medyczną w Rudzie Śląskiej możemy leczyć zaćmę i jaskrę, a także wykonywać zabiegi witrektomii i inne specjalistyczne zabiegi okulistyczne – wylicza dr Katarzyna Adamek, prezes szpitala.

- Pięć lat temu nie otrzymaliśmy kontraktu, ponieważ w ofercie leczenia uwzględniliśmy koszty dodatkowego ubezpieczenia, co było wymagane przez ówczesny rząd – przypomina prezydent Dziedzic. – To spowodowało, że nasza oferta była droższa i kontrakty przypadły placówkom, które tego ubezpieczenia nie wykupiły. Mimo, że miasto wygrało sprawy sądowe w tym zakresie, kontrakt odzyskaliśmy dopiero teraz – mówi.

Przypomnijmy, że rudzki szpital był jednym z czterech w województwie śląskim, który nie otrzymał w 2012 roku trzyletniego kontraktu na świadczenie usług okulistycznych w warunkach hospitalizacyjnych. Odwołanie szpitala od wyników konkursu nie przyniosło żadnego efektu. Ówczesny dyrektor Śląskiego Oddziału NFZ odrzucił zastrzeżenia Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej. Podobnie uczynił we wrześniu 2012 roku prezes Narodowego Funduszu Zdrowia. W tej sytuacji rudzki szpital zaskarżył decyzję prezesa NFZ do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. W swoim pozwie Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej zwrócił uwagę na fakt, że rozpatrując odwołanie szpitala NFZ nie dokonał ponownego zbadania ofert biorących udział w tym postępowaniu, nie udostępnił informacji dotyczących szczegółowej oceny ofert, a także zawarł z innymi podmiotami umowy przed rozpatrzeniem odwołania szpitala, co jest niezgodne z przepisami.

Ostatecznie Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie kontraktu na okulistykę przyznał rację Szpitalowi Miejskiemu w Rudzie Śląskiej. Nie czekając na rozstrzygnięcie procedury odwoławczej prezydent Grażyna Dziedzic zadecydowała o uruchomieniu specjalnego programu operacyjnego leczenia zaćmy i jaskry. Dzięki przekazanym z budżetu miasta pieniądzom rocznie w szpitalu wykonuje się około 400 - 500 operacji zaćmy.

W 2017 roku Szpital realizował również akcję „Oko na seniora”, związaną z profilaktyką oraz właściwym rozpoznaniem i leczeniem zaćmy. Rudzianie mogli poddać się operacji oka i usunąć zaćmę na atrakcyjnych warunkach. Taki zabieg w województwie śląskim to obecnie koszt ok. 2 700 zł. W naszym mieście rudzianie płacą jedynie niecałe 52% tej kwoty. Miasto na dofinansowanie tego typu zabiegów rokrocznie przeznacza określoną pulę pieniędzy.

Pozyskanie kontraktu NFZ dla okulistyki to nie jedyna dobra informacja płynąca ze szpitala. Placówka realizuje kolejne inwestycje i zakupy nowego sprzętu medycznego. Jest to możliwe dzięki racjonalnemu zarządzaniu zasobami szpitala. - Na bieżąco realizowane jest oddłużanie szpitala, została przywrócona bieżąca płynność finansowa, wprowadziliśmy zasady zarządzania stanami magazynowymi, zwiększyliśmy przychody i wprowadziliśmy nową strukturę organizacyjną – wylicza Katarzyna Adamek. – Rośnie również liczba zatrudnionego personelu medycznego, co z pewnością przyczynia się do podwyższenia jakości usług – podkreśla. Dodatkowy zespół lekarzy i pielęgniarek jest również związany z faktem uruchomienia w szpitalu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Aktualnie w szpitalu trwają dwa duże remonty – przebudowa pomieszczeń jednego z pięter pod laboratorium analityczne oraz adaptacja pomieszczeń pod nową lokalizację oddziału neurologii. We wrześniu planowany jest remont izby przyjęć, która zostanie poszerzona o dodatkowe pomieszczenia, m.in. gabinet ginekologiczny. Również w tym roku ma być przeprowadzona termomodernizacja pawilonów A i B bielszowickiej części szpitala, a w Goduli montaż instalacji fotowoltaicznej, która pozwoli na bezkosztowe utrzymanie klimatyzacji na piętrze oddziału chirurgii i bloku pooperacyjnego. Po modernizacji w bielszowickiej części pawilon A będzie przeznaczony na rehabilitację. W drugim budynku, po odnowieniu, zostanie rozszerzona działalność szpitala w zakresie psychiatrii. Funkcjonująca tam pediatria przeniesiona zostanie na Godulę. W budynku C w Bielszowicach planowane jest utworzenie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego (ZOL) oraz ok. 20-łóżkowego stacjonarnego hospicjum. - Bielszowicka lokalizacja bardzo dobrze nadaje się na tego typu działalność, ze względu na piękny park okalający nasz obiekt oraz warunki architektoniczne budynku - tłumaczy dr Adamek.

Poza inwestycjami budowlanymi szpital zamierza również przeznaczyć ok. milion złotych na zakup sprzętu medycznego: aparatów USG i UKG na potrzeby oddziałów kardiologii, neurologii, pediatrii, ginekologii oraz Zakładu Diagnostyki Obrazowej.

Szpital Miejski jest priorytetową spółką władz samorządowych Rudy Śląskiej. Od 2010 roku dokapitalizowały one placówkę kwotą ponad 40 mln zł, zarówno w formie gotówkowej jak i aportu nieruchomości przy ul. Lipa. Pieniądze pozwoliły m.in. wyremontować oddział ginekologii (1 mln zł), wybudować trakt porodowy (2,5 mln zł) oraz stworzyć jeden z najnowocześniejszych OIOM-ów w województwie śląskim (4,5 mln. zł). Pozwoliły też na wyremontowanie szeregu pomieszczeń. Pod koniec ubiegłego roku miasto przekazało szpitalowi 3 mln 390 tys. zł na przebudowę i uporządkowanie architektoniczne szpitala. Połączono oddziały chorób wewnętrznych, co znacznie usprawniło pracę rudzkiej interny. Obecnie ciężkie przypadki pozostają na leczeniu w Goduli, lżejsze są przekazywane do Bielszowic. Gruntowny remont przeszedł oddział kardiologiczny. Ponadto miasto w tym roku na dopłaty do kapitału zakładowego szpitala zamierza przeznaczyć 2,5 mln złotych. Przypomnijmy, że w latach 2011 – 2014 miasto pokryło zobowiązania po zlikwidowanym SP ZOZ Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej. Łączna kwota spłaty zadłużenia to ponad 16 mln zł.

Rocznie w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej hospitalizuje się ok. 20 tys. pacjentów i udziela się ponad 40 tys. porad w ramach Izby Przyjęć. W oddziałach zabiegowych rudzkiej placówki rocznie wykonuje się ok. 4,1 tys. operacji. W szpitalu funkcjonują Oddział Ginekologiczno-Położniczy oraz Oddział Neonatologiczny, które jako jedne z nielicznych w regionie posiadają III stopień referencyjności i zabezpieczają pacjentki z najcięższą patologią ciąży i płodu z całego województwa oraz zapewniają specjalistyczną opiekę dla urodzonych w Goduli wcześniaków.

Źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze