Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Ograniczenia w sprzedaży alkoholu

26-05-2021, 12:46 Joanna Oreł

Ruda Śląska wprowadzi zakaz nocnej sprzedaży alkoholu. Uchwała w tej sprawie została podjęta podczas ostatniej sesji Rady Miasta. – Takie rozwiązanie powinno ograniczyć zakłócanie porządku publicznego i ciszy nocnej, na które skarżą się mieszkańcy – wyjaśnia prezydent Grażyna Dziedzic. Zakaz będzie dotyczył sprzedaży alkoholu od godz. 23 do 6. Obejmować będzie placówki handlu detalicznego, w tym stacje benzynowe (nie dotyczy lokali gastronomicznych).

W Rudzie Śląskiej działa 13 sklepów nocnych i 15 stacji benzynowych, gdzie sprzedaż alkoholu prowadzona jest całodobowo. – Docierają do nas liczne interwencje i skargi mieszkańców dotyczące zakłócania porządku publicznego i ciszy nocnej, szczególnie w okolicy osiedlowych sklepów nocnych. Tylko w ubiegłym roku Straż Miejska interweniowała w tej sprawie kilkadziesiąt razy – tłumaczy Marek Partuś komendant Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej. – Problem jest poważny. Na każdym spotkaniu z mieszkańcami zgłaszane są skargi związane z tym tematem, który nasila się w okresie wiosenno-letnim i dotyczy często tych samych miejsc – wyjaśnia Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej. – Nie możemy jednak ograniczyć sprzedaży alkoholu w poszczególnych punktach, zakazem musimy objąć całe miasto – dodaje.

Możliwość wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych (od 22 do 6) daje samorządom ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Warto dodać, że poparcie dla projektu uchwały wyraziła Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która pozytywnie zaopiniowała dokument. Podobne ograniczenia funkcjonują już w miastach ościennych – Chorzowie, Bytomiu, Świętochłowicach, Mikołowie, a także w innych gminach w Polsce. Uchwała Rady Miasta Ruda Śląska wejdzie w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia jej w dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

 


Komentarze


30-05-2021, 12:05
co się stało napisał(a):

przez ponad 8 lat czekałem na tą decyzję.

28-05-2021, 23:55
santa13 napisał(a):

Jestem ciekaw czy SM poda po jakimś czasie dane rzeczywistą ilość interwencji i czy się zmniejszyła. Poza tym wieczorem to tylko Policja interweniuje, w życiu nie widziałem po zmroku Straży na Frynie. Wszystkiego zakazujecie, na nic nie pozwalacie.