Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Oddział Pediatrii ma nowego ordynatora

01-09-2017, 13:12 Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej

Chcę sam stworzyć coś od podstaw, stworzyć taki oddział, który będzie przyjazny dziecku i rodzinie. Taki, który pozwoli tym małym pacjentom przeżyć trudne chwile w szpitalu w miarę komfortowych warunkach - mówi nowy ordynator rudzkiej Pediatrii dr Robert Szylo.

Od września dr Szylo przejmuje obowiązki po wieloletniej ordynator Oddziału Pediatrycznego w Bielszowicach dr n. med. Violecie Stachnowskiej-Golbie, która odchodzi na emeryturę. Dr Robert Szylo pracował do tej pory w Chorzowskim Centrum Pediatrii i Onkologii, wcześniej także w rudzkim szpitalu.

- Wracam, bo uważam, że ten szpital zasługuje na superoddział pediatryczny. Nie potrzeba wcale budować całego szpitala dziecięcego żeby można było świadczyć usługi na poziomie szpitali klinicznych czy wysokospecjalistycznych. To jest dla mnie ukoronowanie dotychczasowej zawodowej drogi i największe wyzwanie. Myślę, ze dojrzałem do tego momentu, żeby spróbować coś zrobić po swojemu i zrealizować marzenia. Pracowałem w różnych miejscach, nabierając doświadczenia, wszędzie jednak dobro dziecka było postawione najwyżej- podkreśla nowy ordynator Oddziału Pediatrycznego Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej. - Podstawowym celem do osiągnięcia jest przeniesienie tego Oddziału do Goduli, to jest dla mnie priorytet. Chodzi o to by mieć dostęp do pełnej diagnostyki i możliwość odbywania na bieżąco konsultacji specjalistycznych. W placówce w Goduli moglibyśmy korzystać z diagnostyki zarówno tomograficznej jak i rezonansu magnetycznego. Poza tym moim marzeniem jest zatrudnić na Oddziale konsultantów: kardiologa, neurologa, psychologa i radiologa. Ten ostatni będzie oceniał te najmniejsze dzieci pod względem ultrasonograficznym (USG głowy, stawów biodrowych), a przy okazji też przeszkoli personel. Tak by móc na bieżąco wykonywać badania USG i żeby móc szybko postawić diagnozę i ewentualnie przedsięwziąć kroki, które dadzą nam pewność w leczeniu już na samym początku, zaraz po przyjęciu pacjenta - dodaje dr Szylo.

Nowy ordynator jako punkt honoru postawił sobie także doposażyć Oddział Pediatryczny w nowoczesny sprzęt medyczny. Chodzi o holter ciśnieniowy, gastrolyzer i pH-metr. - Ten pierwszy pozwoli nam na badanie 24 godzinnego zapisu ciśnienia. Jak wiadomo dzieci coraz częściej obarczone są chorobami cywilizacyjnymi takimi jak otyłość i nadciśnienie. Oczywiście ze względu na to, że coraz więcej czasu spędzają za biurkiem. Holter ciśnieniowy pozwoli nam określić z dużą dokładnością czy mamy do czynienia z dzieckiem z nadciśnieniem i pokierować je od razu do odpowiedniego specjalisty, a przy okazji mając kardiologa na Oddziale, taki mały pacjent będzie miał wykonane USG serca i ocenę elektrokardiogramu - tłumaczy dr Robert Szylo.

Gastrolyzer i pH metr to urządzenia, które na Oddziale Pediatrii posłużą poszerzeniu diagnostyki gastrologicznej. Pierwszy z nich, m.in. daje możliwość potwierdzenia lub wykluczenia nietolerancji laktozy u dzieci, pH metr natomiast poprzez 24 godzinny monitoring dziecka z dużym prawdopodobieństwem ocenia czy mamy do czynienia z pacjentem z refluksem żołądkowo-przełykowym. - Mam nadzieję również na dobrą współpracę z Oddziałem Gastroenterologicznym pod kątem wykonania gastroskopii u dzieci starszych oraz z Oddziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii przy wykonaniu u małych pacjentów krótkotrwałych znieczuleń potrzebnych do wykonania badań obrazowych typu rezonans czy tomografia komputerowa- podkreśla nowy ordynator Oddziału Pediatrycznego rudzkiego Szpitala.

- Wiem, że sporo małych rudzkich pacjentów leczy się obecnie w ościennych szpitalach, ale my małymi krokami chcemy iść do przodu. Szpitale wielospecjalistyczne kierowane są do trudnych diagnostycznie pacjentów, my będziemy przede wszystkim koncentrować się na „pracy u podstaw".  Tak żeby przekonać mieszkańców Rudy Śląskiej, że mogą się leczyć i diagnozować w tym szpitalu, a nie szukać pomocy gdzieś poza miejscem zamieszkania. Chcę podkreślić, że w moim zespole będziemy mieli nowych pracowników, specjalistów z pediatrii, którzy pokazują duże zaangażowanie i chęć pogłębiania wiedzy oraz wykorzystania jej w codziennej pracy. Stawiam na zespół ludzi z dużą energią, chcemy wspólnie budować nową jakość na rynku medycznym w Rudzie Śląskiej - kończy dr Robert Szylo.

Na oddziale dziecięcym w Rudzie Śląskiej- Bielszowicach jest obecnie 20 łóżek dla małych pacjentów. Rocznie oddział przyjmuje ok. 1000-1200 dzieci.
 

Komentarze