Oddali hołd bohaterom
04-05-2016, 10:47 Joanna Oreł
Niezwykle uroczyście obchodzono w naszym mieście trzeciomajowe święta. Z okazji obchodów 255. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski w parafii pw. Trójcy Przenajświętszej została odprawiona uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny i mieszkańców. Natomiast pod pomnikiem Powstańców Śląskich złożono kwiaty. W tym roku przypada bowiem 95. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego. Z tej okazji także 2 maja rocznicowe uroczystości odbyły się w Orzegowie.
Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie po Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Z tej okazji we wtorek pod pominikiem w Kochłowicach władze samorządowe oraz przedstawiciele służb mundurowych oraz rudzkich organizacji mówili o wydarzeniach z czasów uchwalenia konstytucji w 1791 roku oraz tych, sprzed 95 lat. – Żyjemy w wolnej Polsce właśnie dzięki patriotom z tamtego czasu, a także dzięki tym patriotom, którzy 95 lat temu w nocy z 2 na 3 maja powstali, by przywrócić Polsce Śląsk – mówiła prezydent Grażyna Dziedzic. – Naszą misją jest pamiętać o tych wspaniałych ludziach. O tych którzy nie myśleli o swoim dobru, ale przede wszystkim myśleli o Ojczyźnie. Dlatego cieszę się, że jest tu z nami tak dużo młodych ludzi. To właśnie Wy będziecie kontynuować misję pamięci o naszych przodkach i ich dokonaniach – dodała.
Z kolei 2 maja z okazji rocznicy III Powstania Śląskiego zorganizowano uroczystość\ci w Orzegowie. Po mszy w kościele pw. św. Michała Archanioła harcerze z 77. Rudzkiej Grunwaldzkiej Drużyny Harcerskiej „Twierdza” odczytali apel poległych, a następnie dyrektor Muzeum Miejskiego, Krzysztof Gołąb wygłosił wykład na temat walk narodowowyzwoleńczych na Śląsku. Orzegów był nieprzypadkowym miejscem, bo właśnie przy ul. Hlonda 27 stał pomnik Powstańców Śląskich, który został zburzony w roku 1939 r. rękoma samych powstańców, na rozkaz Niemców, którzy chcieli ich w ten sposób upokorzyć. – Po raz kolejny stowarzyszenia, instytucje oraz szkoły działające w dzielnicy uczcili orzegowian, którzy licznie włączyli się w działalność narodową i byli pierwszymi ofiarami niemieckich represji w czasie II wojny światowej – mówi Agnieszka Płaszczyk, kierownik Centrum Inicjatyw Społecznych MBP.
Komentarze