Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Oddali cześć patronce

08-06-2012, 21:33 Monika Herman - Sopniewska

Samorządowcy, rudzcy parlamentarzyści, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy wzięli udział w uroczystej mszy świętej w intencji Rudy Śląskiej i jej mieszkańców. 6 czerwca wszyscy obchodzili  14. rocznicę uznania Świętej Barbary opiekunką miasta.

 Uroczystości przewodniczył przedstawiciel metropolity katowickiego Wiktora Skworca, ks. prałat Stanisław Puchała. W homilii ks. Prałat przypomniał postać Świętej Barbary, patronki Rudy Śląskiej.

Dla nas, ludzi Śląska to patronka można i szczególna. Wysłana przez rodziców na studia poznała chrześcijaństwo i uznała, że Chrystusowi zawierzy swoje życie. To patronka mądra i otwarta na poszukiwanie prawdy. I taką właśnie – mądrą i otwartą na prawdę postać wybrali przed laty mieszkańcy Rudy Śląskiej na patronkę – podkreślił przedstawiciel metropolity katowickiego.

W Eucharystii uczestniczyli samorządowcy wszystkich kadencji Rady Miasta.  Obecni byli również ci, którzy 14 lat temu podejmowali uchwałę o patronacie i realizowali jej zapisy z ówczesnym prezydentem Edmundem Sroką. Byli rudzcy parlamentarzyści, poczty sztandarowe i górnicza orkiestra. W kościele pw. Św. Pawła nie zabrakło również delegacji rudzkich szkół. Eucharystię koncelebrowali także kapłani obydwu rudzkich dekanatów.  

- Bardzo dziękuję wszystkim za udział w tej Mszy św. Chcemy od tego roku pielęgnować tradycję modlitwy za Rudę Śląską i jej mieszkańców w dniu oddania naszego Miasta pod opiekę Św. Barbary. W przyszłym roku będziemy świętować 15 rocznicę tego wydarzenia. To ważne, że potrafimy nie tylko razem pracować dla swojego miasta, ale i wspólnie pamiętać o historii, gdyż ten, kto o niej nie pamięta traci swoją tożsamość – powiedziała  po uroczystości prezydent Rudy Śląskiej, Grażyna Dziedzic. 

foto: Marcin Power Peła

 


Komentarze