Oddaj cenny lek. Warto pomagać
12-09-2024, 20:08 Joanna Oreł
Krew to jeden z najcenniejszych leków na świecie. Aby uzupełnić jego zapasy, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach codziennie do podmiotów leczniczych na terenie działania RCKiK wydaje średnio 500-600 jednostek krwi i jej składników, czyli ok. 250-300 litrów. Nie ma nic cenniejszego, jak wspomożenie drugiej osoby w ten sposób. Okazją do tego są m.in. poniedziałkowe i środowe akcje krwiodawstwa na rudzkim rynku, a pod koniec września odbędzie się dodatkowa zbiórka krwi przy Komendzie Miejskiej PSP.
- Zapotrzebowanie na krew wzrasta m.in. z powodu starzejącego się społeczeństwa, a co za tym idzie - coraz większej liczby udzielanych świadczeń zdrowotnych. Wynika to również z rozwoju medycyny np. w zakresie transplantacji. Większe zapotrzebowanie odnotowujemy także w okresie wakacyjnym ze względu na dużą liczbę wypadków - mówi Michał Szafrański, Dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.
Na szczęście w tym roku nie odnotowano spadku uczestników akcji krwiodawstwa w okresie wakacyjnym, a i tak bywało w latach ubiegłych. - W lipcu pobraliśmy blisko 12 tysięcy donacji, tj. podobnie jak w maju i w czerwcu ale w sierpniu już blisko 13 tysięcy - wylicza Aleksandra Sztajnert-Kurdziej, kierownik Działu Organizacji i Marketingu RCKiK w Katowicach.
Aktualnie w krew i jej składniki RCKiK zaopatruje blisko 130 podmiotów leczniczych na terenie jego działania (województwo śląskie, wyłączając teren działania RCKiK w Raciborzu, które działa na terenie powiatów: raciborskiego, rybnickiego, wodzisławskiego oraz miast Jastrzębie-Zdrój, Żory i Rybnik). Do Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej w ubiegłym roku wydano 4,5 tys. jednostek krwi i jej składników.
Jakie grupy krwi są najrzadsze? - Każda grupa krwi jest potrzebna, gdyż zapotrzebowanie ze strony szpitali na poszczególne grupy jest generalnie proporcjonalne do rozkładu grup krwi w Polsce. Dla przykładu grupę A Rh+ ma co trzeci Polak, ale już grupę AB Rh- już tylko 1 na 100. Z użytecznego punktu widzenia najbardziej oczekiwana jest krew grupy O RhD- (ujemne), ponieważ w nagłych wypadkach, przy braku krwi właściwej grupy, może być przetoczona każdemu biorcy - wyjaśnia Michał Szafrański.
W Rudzie Śląskiej krew można oddawać regularnie w ambulansie RCKiK na Placu Jana Pawła II w każdy poniedziałek i środę w godz. 8.30-13.30. Z kolei 28 września przy ul. Niedurnego 4 (parking przy Państwowej Straży Pożarnej) RCKiK zorganizuje dodatkową akcję krwiodawstwa dla Klubu HDK Pokój. Dodajmy, że w Rudzie Śląskiej aktywne są także kluby HDK przy kopalni Bielszowice i Halemba.
Zostanie krwiodawcą nie jest trudne – warunki to: waga powyżej 50 kg, pełnoletniość (ukończenie 65. roku życia to górna granica), pozytywny przebieg wywiadu zdrowotnego oraz gotowość i chęć do oddania krwi.
Krew mogą osoby, u których w ciągu ostatnich czterech miesięcy nie wykonano tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, akupunktury - o ile nie została wykonana przez wykwalifikowaną osobę przy użyciu jałowych jednorazowych igieł, a także które w ciągu ostatnich czterech miesięcy nie miały wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań oraz które w ciągu ostatnich czterech miesięcy nie były leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi. Oczywiście w dniu udziału w akcji należy być zdrowym i wypoczętym.
Warto zaznaczyć, że po oddaniu krwi honorowemu dawcy przysługują: zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy, na uczelni, w szkole (w dniu oddania krwi i dnia następnego), bezpłatne wyniki badań laboratoryjnych oraz posiłek regeneracyjny.
Komentarze