Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Od ucznia do rzemieślnika

06-04-2023, 11:17 Joanna Oreł

Aby zachęcić uczniów do nauki praktycznych zawodów, Powiatowy Urząd Pracy w Rudzie Śląskiej w ramach Akademii Rynku Pracy organizuje spotkania uczniów szkół z przedstawicielami rzemieślników z rudzkiego Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości pod hasłem „O zawodach rzemieślniczych, czy warto i dlaczego?”. Ostatnie zostało przeprowadzone dla uczniów klas ósmych Szkoły Podstawowej nr 3.

Grzegorz Skudlik, starszy Cechu przedstawiał uczniom korzyści płynące z praktycznej nauki zawodu w zakładach rzemieślniczych oraz podjęcia nauki w szkołach o profilu zawodowym. Uczniowie mogli bliżej zapoznać się z istotnymi aspektami rzemiosła oraz pracy w branży fryzjerskiej, mechanicznej, kominiarskiej, piekarniczej i przetwórstwa mięsnego.

Dodatkowo rudzcy rzemieślnicy dzielili się z uczniami swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniem. – Przykłady ścieżek zawodowych, począwszy od uzyskania stopnia czeladnika do osiągnięcia stanowisk kierowniczych i prowadzenia oraz rozwijania własnych działalności gospodarczych, są szczególnie inspirujące w momencie podejmowania decyzji w kierunku przyszłego zawodu – podsumowuje Beata Płaczek, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Rudzie Śląskiej. – Dzisiaj przedsiębiorstwa rudzkich rzemieślników są cenionymi i rozpoznawalnymi markami nie tylko na lokalnym rynku. Swoim zasięgiem docierają bowiem na rynki europejskie i światowe – dodaje.

Kolejne spotkania dotyczące zachęcenia do kształcenia się w rzemiośle mają odbyć się 13 kwietnia dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 28 i Szkoły Podstawowej nr 30 oraz 21 kwietnia dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 41.


Komentarze