Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Od 50 oddają krew

27-10-2017, 13:55 Joanna Oreł

Od lat dzielą się z innymi najcenniejszym lekiem, jaki tylko może być. Dzięki temu pomagają w ratowaniu życia i zdrowia ludziom z całej Polski. Klub Honorowych Dawców Krwi przy KWK Halemba pomaga już od 50 lat. Z tej okazji w minioną sobotę (28.10) odbyły się jubileuszowe uroczystości, w trakcie których m.in. wręczono odznaki dla zasłużonych dla zdrowia narodu oraz osób zaprzyjaźnionych i współpracujących z HDK Halemba.

Klub powstał w 1967 roku, jednak na dobre zaczął działać w 1991 roku. – Rok 1991 był przełomowy w pracy klubu, kiedy to regres doprowadził do jego upadku i zawieszenia działalności. Po dwuletniej przerwie i nieszczęśliwym zbiorowym wypadku w kopalni Halemba, stwierdzono, że taka organizacja jest potrzebna, bo wówczas potrzebowaliśmy zebrać krew dla osób poszkodowanych – mówi Dariusz Kaźmierczak wiceprezes Klubu Honorowych Dawców Krwi przy KWK Halemba.

Obecnie w klubie zrzeszonych jest ok. 150 członków. W większości są to osoby związane z kopalnią Halemba. Razem z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach cyklicznie organizują oni zbiórki krwi. – Do tej pory średnio w roku przeprowadzaliśmy cześć takich akcji, w których bierze ok. 50-60 osób, dzięki którym udaj się zebrać ok. 25 l krwi, która następnie kierowana jest do banku krwi. Natomiast w przyszłym roku planujemy 12 akcji, ponieważ chcemy przyciągnąć jak najwięcej osób, chcących oddać krew dla potrzebujących – podkreśla Kaźmierczak. – Warto, bo największa jest taka satysfakcja, że można w taki sposób pomóc innym ludziom i wszystko zależy od naszej dobrej woli – dodaje.

I to dzięki właśnie dobrej woli minione 50 lat obfitowało w rekordowe akcje. Największa z nich odbyła się w 2000 roku, kiedy to przy klubie SDK w Halembie krew oddało 275 osób, dzięki którym udało się zgromadzić 135,5 litrów krwi. I właśnie też rekordzistów uhonorowano podczas sobotniej uroczystości. Ta rozpoczęła się od mszy w kościele pw. Matki Boskiej Różańcowej, skąd krwiodawcy przemaszerowali do hali MOSiR-u na Halembie. Podczas spotkania wręczono odznaki Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu, które otrzymali: Grzegorz Szostok (29 litrów oddanej krwi), Roman Smolarski (38 l), Michał Mania (40 l), Edward Pela (60 l), Tomasz Gwizdała (38 l), Tadeusz Kralka (28 l), Sylwester Prokop (58 l), Marek Kachnowicz (46 l) oraz Mirosław Grzegorczyk (38 l). Ponadto uhonorowano osoby od lat związane z działalnością klubu i go wspierające. Odbyła się także prezentacja pamiątkowego medalu. 

Działalność klubu SDK w Halembie to jednak nie tylko akcje krwiodawstwa, ale również wspólna integracja jego członków. Dotychczas mieli oni okazję m.in. wziąć udział w wycieczkach do Zakopanego, Ustronia, w Góry Sowie, czy do Zabytkowej Kopalni Złota w Tarnowskich Górach. Co roku obchodzony jest także Światowy Dzień Krwiodawcy (14 czerwca) oraz akademie.


Komentarze