Obywatelskie inwestycje pod lupą
16-02-2016, 10:35 Joanna Oreł
Jaśniejszy regulamin, skuteczniejsze dotarcie z informacjami do mieszkańców oraz ich większa dostępność – to niektóre z wniosków płynących z raportu stowarzyszenia Bona Fides, które przeanalizowało budżet obywatelski w Rudzie Śląskiej. Autorzy analizy podkreślają, że nasze miasto stosuje szereg dobrych praktyk, ale niektóre z nich wymagają jeszcze dopracowania.
Budżet obywatelski, który w ubiegłym roku wynosił 2,4 mln zł, a który po raz pierwszy został rozdzielony na inwestycje ogólnomiejskie oraz te o charakterze lokalnym, był analizowany przez Bona Fides od kwietnia do listopada 2015 r.. Jak podkreśla Grzegorz Wójkowski, prezes stowarzyszenia – obserwując organizację budżetu obywatelskiego w Rudzie Śląskiej można odnotować kilka dobrych praktyk. Wśród nich godny uwagi i polecenia w innych miastach jest m.in. sposób informowania o realizacji projektów wybranych przez mieszkańców w poprzednich edycjach. Zarówno w Biuletynie Informacji Publicznej, jak i na portalu budżetu obywatelskiego co kwartał publikowana jest tabelka, w której znajdują się informacje w tej sprawie
Porównując realizację kolejnych edycji budżetu obywatelskiego, można zauważyć także inne, pozytywne zmiany. W niektórych miejscach doszczegółowiono regulamin, dzięki czemu jest on jaśniejszy dla mieszkańców. Poprawie uległ także portal budżetu obywatelskiego, dzięki czemu łatwiej można na nim znaleźć niezbędne informacje. Bona Fides zwraca jednak uwagę na to, żeby jeszcze bardziej zachęcić do aktywności w ramach tworzenia budżetu – szczególnie jeżeli chodzi o składanie wniosków. Według Wójkowskiego przydało się również zwiększyć frekwencję podczas głosowania. – W kolejnych latach warto ustawić urny do głosowania nie tylko w szkołach i filiach biblioteki, ale także w innych jednostkach organizacyjnych urzędu czy miejscach użyteczności publicznej należących do miasta – radzi Grzegorz Wójkowski.
Z sugestią tą zapoznali się już rudzcy urzędnicy. – Przypominam, że w ramach budżetu obywatelskiego na 2016 r. mieszkańcy mogli głosować w 15 punktach zlokalizowanych we wszystkich dzielnicach Rudy Śląskiej oraz elektronicznie, za pośrednictwem platformy SEKAP. Utrudnieniem we wprowadzeniu dodatkowych punktów do głosowania jest założenie, aby wszystkie punkty były czynne mniej więcej w tych samych godzinach, przez 6 dni w tygodniu – wyjaśnia sekretarz miasta, Grażyna Janduła-Jonda.
Niemniej jednak miasto sukcesywnie pracuje nad coraz lepszą i skuteczniejszą realizacją budżetu obywatelskiego. – Mieszkańcy mieli i nadal mają możliwość przekazywania swoich uwag, dotyczących procedury realizacji budżetu obywatelskiego kontaktując się z Urzędem Miasta osobiście, telefonicznie i pisemnie (także drogą elektroniczną) lub za pośrednictwem radnych Rady Miasta. Dodam także, że organizowane cyklicznie (dwa razy do roku) spotkania prezydent miasta z mieszkańcami są okazją do przekazania swoich uwag na temat budżetu obywatelskiego (tylko w 2015 roku w spotkaniach tych uczestniczyło ok. 500 osób) – podkreśla Grażyna Janduła-Jonda.
Jeżeli zaś chodzi o sugestię autorów raportu, aby umożliwić głosowania wszystkim mieszkańcom Rudy Śląskiej, a nie tylko tym, którzy są zameldowani w naszym mieście, urzędnicy uważają, że to pozbawiłoby ich możliwości weryfikacji głosujących. – Nie będziemy dążyć do zwiększenia frekwencji za wszelką cenę, kosztem rzetelności realizacji procedur. Chcemy, aby liczba oddanych głosów świadczyła o faktycznym zaangażowaniu mieszkańców – zaznacza sekretarz miasta.
ngl napisał(a):
O tym jak bardzo to potrzebne widać po ilości głosujących, ciekaw jestem ile kosztuje sam "luksus" posiadania takiego budżetu. Ktoś może to policzyć? Wychodzi też kwestia niedofinansowanie żłobków, przedszkoli, oświaty, w akcie desperacji rodzice i dyrekcje uciekają się do budżetu bo władza woli budować sobie pomniki w postaci basenów i stadionów za kilkadziesiąt milionów zamiast zapewnić opiekę najmłodszym co też przyciągnie nowych mieszkańców, podreperuje budżet i rozwiąże problem odpływu ludzi.
kasia napisał(a):
a na wirku jak placu zabaw nie było tak nie będzie ... smutne.
Komentarze