Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Obywatelskie inwestycje

03-09-2013, 14:16 Monika Herman - Sopniewska

Place zabaw, strefy aktywności rodzinnej, chodniki i parkingi – takich inwestycji domagają się w swoich dzielnicach mieszkańcy Rudy Śląskiej. Do rudzkiego magistratu wpłynęło blisko 60 propozycji inwestycji, które mają być realizowane w ramach budżetu obywatelskiego. Teraz przedłożone przez rudzian projekty czeka weryfikacja, a następnie późną jesienią głosowanie, w którym mieszkańcy ostatecznie zdecydują, jakie inwestycje realizowane będą w 2014 r.

 

Prezydent Grażyna Dziedzic nie ukrywa zadowolenia z tak dużego zainteresowania mieszkańców budżetem obywatelskim.

 

- Tak duża aktywność rudzian pokazuje, że chcą oni współdecydować o tym, co się dzieje w mieście – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic. - Widać wyraźnie, że rudzianie chcą jeszcze więcej miejsc rekreacji i wypoczynku. W ciągu ostatnich 3 lat wybudowaliśmy w mieście 21 placów zabaw, jak widać, to wciąż za mało - dodaje.

 

 

Podczas zakończonego właśnie naboru wniosków na realizację inwestycji z budżetu obywatelskiego w 2014 r. najwięcej propozycji dotyczyło utworzenia miejsc rekreacji i wypoczynku oraz budowy placów zabaw. Propozycje realizacji tego typu inwestycji stanowiły blisko połowę wszystkich złożonych projektów.

 

– Mieszkańcy przedstawili pomysł utworzenia takich miejsc wypoczynku niemal w każdej dzielnicy. Chodzi tu o place zabaw, siłownie na wolnym powietrzu, boiska, ścieżki do biegania, czy trasy rowerowe. Część wniosków dotyczyło budowy całych kompleksów rekreacyjnych – informuje Ewa Guziel, skarbnik miasta.

 

 

O budowę stref rekreacji wnioskowali mieszkańcy Bykowiny. Część z nich chciałaby, żeby takie miejsce powstało na południe od ul. Górnośląskiej. Inna grupa mieszkańców tej dzielnicy jako potencjalne miejsce realizacji takiej inwestycji wskazała tereny pomiędzy ul. Gwarecką i Górnośląską. Jeden ze złożonych wniosków dotyczył także zagospodarowania dawnego basenu
w Bykowinie w pobliżu ul. Plebiscytowej i Potyki.

 

Rewitalizację byłego basenu, tym razem w Orzegowie, chętnie widzieliby mieszkańcy tej dzielnicy, natomiast osoby zamieszkujące osiedle „Paryż” w Goduli chciałyby w tym miejscu utworzyć miejsce wypoczynku i rekreacji.

 

– W tej sprawie wpłynęły nawet dwa osobne wnioski. Jeden z nich zakłada budowę w centralnym miejscu miniaturowej wieży Eiffla – informuje Wioletta Rak z Wydziału Budżetu Miasta.

 

 

Inną ciekawą propozycję przedstawiła grupa mieszkańców dzielnicy Ruda, która złożyła projekt budowy ścieżek rowerowych z Rudy w kierunku pozostałych dzielnic.

Pozostałe propozycje realizacji inwestycji o charakterze rekreacyjnym dotyczą m.in.: rewitalizacji parku im. Kozioła w Rudzie, zagospodarowania hałdy przy ul. 1 Maja w Wirku, modernizacji tras biegowych i stadionu przy ul. Czarnoleśnej w Nowym Bytomiu, bodowy boiska ze sztucznej nawierzchni w Rudzie, rozbudowy zaplecza sportowo - rekreacyjnego przy Zespole Szkół Specjalnych nr 3 w Wirku, renowacji parkietu hali MOSiR w Halembie oraz budowy placów zabaw w Halembie, Kochłowicach, Czarnym Lesie, Wirku i w Bielszowicach.

 

Drugą najliczniej reprezentowaną grupę wniosków stanowiły te dotyczące inwestycji drogowych.

 


– Mieszkańcy przede wszystkim ubiegali się o budowę nowych miejsc parkingowych i chodników. Ponadto jedna z propozycji dotyczyła budowy ronda w Halembie oraz montażu sygnalizacji świetlnej, także w tej dzielnicy – wyjaśnia Wioletta Rak.

 

 

Wśród złożonych przez rudzian propozycji znalazły się również te wyróżniające się od większości. I tak część mieszkańców Halemby chciałaby, by w pobliżu ul. Zamenhofa i Solidarności powstała nowa fontanna. Inna grupa halembian zaproponowała odbudowę pomnika Powstańców Śląskich, który w 1939 r. został zniszczony przez hitlerowców. Kolejną ciekawą inicjatywę przedstawili wnioskodawcy projektu budowy wygrodzonego wybiegu dla psów, który miałby powstać w parku w Nowym Bytomiu.

Teraz wszystkie złożone wnioski przechodzić będą weryfikację.

 

– Oprócz sprawdzenia ich pod kątem formalnym, analizowana będzie wartość realizacji poszczególnych inwestycji, która nie może przekroczyć całości środków zarezerwowanych dla poszczególnych okręgów wyborczych – wyjaśnia Ewa Guziel.

Warto pamiętać o tym, że do głosowania zostaną dopuszczone te propozycje, które miałyby powstać na terenach miejskich. Potencjalna inwestycja powinna się także mieścić w zakresie zadań realizowanych przez miasto zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym – dodaje skarbnik.

 

 

Propozycje inwestycji po etapie weryfikacji, jesienią poddane zostaną pod głosowanie, w którym będą mogli wziąć udział wszyscy mieszkańcy Rudy Śląskiej, którzy ukończyli 16. rok życia. Wyłonione w ten sposób zwycięskie projekty zostaną ujęte w planie budżetu na 2014 rok. W przypadku braku odpowiedniej ilości projektów w którymś z okręgów wyborczych lub w razie nie rozdysponowania wszystkich środków dla danego okręgu, istnieje możliwość przesunięcia ich do okręgów wyborczych o największej frekwencji w głosowaniu lub ewentualnie ich rozdysponowanie na projekty, którym brakuje części środków.

 

 

Budżet obywatelski na 2014 r. jest pierwszym takim realizowanym w historii miasta. W przyszłym roku z miejskiego budżetu wydzielona zostanie pula 2 milionów złotych. Pieniądze te zostaną rozdysponowane w czterech okręgach wyborczych, proporcjonalnie do liczby ich mieszkańców.

 

źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze


26-11-2013, 03:47
Cele napisał(a):

Burmistrz by się lepiej zajął pozkysiwaniem nowych miejsc pracy dla mieszkańcf3w gminy a nie tylko budował swf3j wizerunek na następne wybory. Ja muszę jeździć do ZG do pracy a ten się bawi jak dziecko. Żenada.