Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Obrady zakończone sukcesem

14-09-2017, 09:47 Joanna Oreł

Na wznowionym posiedzeniu zgromadzenia metropolii śląsko-zagłębiowskiej wybrano jego przewodniczącego oraz szefa GZM. Przewodniczącym został Marcin Krupa, prezydent Katowic. Z kolei jedynym kandydatem na szefa metropolii był Kazimierz Karolczak, który też został wybrany. Tym samym zakończył się trwający dwa tygodnie impas po pierwszym, zakończonym fiaskiem głosowaniu.

Samorządowcy zrzeszeni w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii po raz pierwsze zebrali się 1 lipca. Sesja miała być formalnością. Podczas obrad planowano wybrać przewodniczącego zgromadzenia. Jedynym zgłoszonym kandydatem był Marcin Krupa. Prezydent Katowic nie uzyskał jednak w głosowaniu wymaganej podwójnej większości głosów, wobec czego ogłoszono przerwę. Po przerwie w obradach prowadzący sesję wójt Gierałtowic nieoczekiwanie ogłosił kolejną przerwę i odroczył sesję do 12 września. Tego dnia włodarze miast wchodzący w skład metropolii, wśród których jest także prezydent Rudy Śląskie Grażyna Dziedzic, zebrali się ponownie.

Tym razem sesja przebiegła bez nieporozumień. Jedynym, zgłoszonym kandydatem na stanowisko przewodniczącego zgromadzenia, był ponownie prezydent Marcin Krupa. Po tajnym głosowaniu samorządowców okazało się, że tym razem otrzymał on wymaganą, podwójną większość głosów. Za jego wyborem głosowało 39 samorządowców, a dwie osoby wstrzymały się od głosu. – Chciałbym bardzo serdecznie podziękować za obdarzenie mnie zaufaniem na funkcji przewodniczącego zgromadzenia. Obiecuję, że absolutnie biorę się do ciężkiej pracy i mam nadzieję, że godnie będę reprezentował interesy wszystkich, 41 członków górnośląską-zagłębiowskiej metropolii – mówił podczas podsumowania posiedzenia Marcin Krupa. – Chciałem również podziękować za kwestię przygotowania, rozmów i dialogu, które przeprowadziliśmy w ostatnich dwóch tygodniach, bo one wiele wytłumaczyły, wiele wyjaśniły i myślę, że dzisiejszy efekt procedowania to jest efekt tego dialogu – dodał.

Ten komentarz odnosił się do tego, że dalsza część posiedzenia również zakończyła się powodzeniem. Na stanowisko szefa metropolii zgłoszono, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Kazimierza Karolczaka, który od 2013 roku jest członkiem zarządu woj. śląskiego. 37 osób było za jego kandydaturą, jedna przeciw, a trzy wstrzymały się od głosu. Ponadto w skład zarządu weszli: Grzegorz Kwitek, Krzysztof Zamasz, Danuta Kamińska i Karolina Wadowska.


Komentarze