„O tych, którzy są na pierwszej linii działań”
21-11-2023, 14:33 Joanna Oreł
Święto wszystkich pracowników służb społecznych, w tym pracowników socjalnych, odbyło się w czwartek (16.11) w Śląskim Teatrze Impresaryjnym w Nowym Bytomiu. I Rudzkie Święto Pracowników Służb Społecznych było okazją do podsumowania działań jednostek pomocy społecznej oraz wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej działających na terenie miasta, a także do podziękowań i składania życzeń.
– Niesienie pomocy wymaga odpowiedniej wiedzy i szczególnych umiejętności. Nie każdy to potrafi. Pracownicy służb społecznych zazwyczaj na co dzień są niewidoczni, znani tylko tym, którym pomagają. Swoją codzienną i trudną pracą przyczyniają się do zmniejszenia poczucia bezradności i przeciwności losu. Za to właśnie chcę im bardzo podziękować – mówi Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej.
Zorganizowane w tym roku po raz pierwszy Rudzkie Święto Pracowników Służb Społecznych jest kontynuacją Dnia Pracownika Socjalnego, który obchodzony jest od lat (na mocy ustawy o pomocy społecznej przypada on 21 listopada). – Cieszę się, że mogę przyczynić się do zapoczątkowania w naszym mieście pięknej tradycji obchodów Rudzkiego Święta Pracowników Służb Społecznych. Jest to forma wyróżnienia pracowników służb społecznych, działających na rzecz mieszkańców Rudy Śląskiej, podkreślenia roli i znaczenia ich służby dla społeczności – mówi Anna Krzysteczko, zastępca prezydenta miasta ds. społecznych.
Podczas czwartkowej (16.11) uroczystości podsumowano m.in. ponad 30-letnią działalność Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Obecnie ośrodek realizuje zadania związane nie tylko ze wsparciem finansowym osób i rodzin, ale również działa w przestrzeni zabezpieczenia dzieci i pomocy osobom starszym oraz niepełnosprawnym. Realizuje także zadania związane z ochroną środowiska. – Mamy szerokie grono osób, którym od lat dziękujemy za wsparcie i działania podejmowane w przestrzeni pomocy społecznej. W tym roku również o nich nie zapominamy, bo to szczególne święto jest najlepszą okazją do powiedzenia głośno o ich ważności i wartości, ale przede wszystkim nie zapominamy o pracownikach służb społecznych naszego miasta, o naszych pracownikach socjalnych, o tych którzy są na pierwszej linii działań – mówi Krystian Morys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej.
Oprócz kolejnych zadań rudzki MOPS zmienia się także pod względem organizacyjnym. W październiku br. prezydent miasta podpisał umowę na utworzenie Centrum Usług Społecznych w Rudzie Śląskiej. Na przekształcenie MOPS-u w CUS oraz rozszerzenie zakresu świadczonych usług nasze miasto otrzyma ponad 8 mln zł z Unii Europejskiej.
Obecnie w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej pracują 262 osoby, w tym 64 pracowników socjalnych. W tym roku pracownicy socjalni Działu Pomocy Środowiskowej przeprowadzili m.in. 4053 wywiady środowiskowe, obejmując wsparciem 4446 osób. W tym roku wypłacono łącznie około 193 tys. różnego rodzaju świadczeń pieniężnych oraz zrealizowano prawie 107 tys. świadczeń niepieniężnych. Pomocą finansową w naszym mieście objęte są 1482 rodziny, w których przebywa 4446 osób. Pracą socjalną objęto 2395 rodzin, w których przebywa 6896 osób. Realizowano też łącznie 355 kontraktów socjalnych, z których 258 nadal jest w trakcie.
Ponadto ze świadczeń rodzinnych skorzystało 6430 rodzin oraz przyznano pomoc materialną dla 45 uczniów. Z kolei z dodatków mieszkaniowych korzysta obecnie 1900 rodzin. Ponadto MOPS koordynuje pieczę zastępczą. Aktualnie w naszym mieście oraz poza powiatem funkcjonują łącznie 263 rodziny zastępcze, w których zabezpieczonych jest łącznie 413 rudzkich dzieci. Natomiast wsparciem asystenta rodziny objętych jest 158 rodzin.
W ramach pracy Działu Wsparcia Osób Starszych i Niepełnosprawnych usługami opiekuńczymi, specjalistycznymi usługami opiekuńczymi oraz specjalistycznymi usługami opiekuńczymi dla osób z zaburzeniami psychicznymi objęto łącznie 289 osób. Z kolei 100 rudzkich seniorów ma tzw. opiekę na odległość (otrzymali oni opaski bezpieczeństwa w ramach Programu „Korpus Wsparcia Seniorów”). Warto wspomnieć też, że rudzki MOPS wraz z Caritas Archidiecezji Katowickiej umożliwił dostęp do uzyskania pomocy żywnościowej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ). Otrzymało ją prawie 1800 mieszkańców, którym wydano łącznie około 14 ton żywności w formie paczek żywnościowych.
W MOPS-ie działa także gminny punkt konsultacyjno-informacyjny programu ,,Czyste Powietrze”. W ramach tego zadania m.in. przeprowadzono 1478 konsultacji z mieszkańcami.
Dodajmy, że podczas gali „Śląski Prometeusz 2023”, która odbyła się w ubiegłym tygodniu, wręczono wojewódzkie nagrody dla pracowników systemu pomocy i integracji społecznej. Wyróżniono także samorządy, w tym Rudę Śląską, która otrzymała tytuł „Samorząd z Otwartym Sercem”. – Przyznane wyróżnienie to m.in. efekt otwartości prezydenta miasta Michała Pierończyka i zastępcy prezydenta ds. społecznych Anny Krzysteczko na nowatorskie formy wspierania nie tylko klientów pomocy społecznej, ale wszystkich mieszkańców miasta Ruda Śląska przez pracowników służb społecznych, a w szczególności przekształcenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Centrum Usług Społecznych – podsumowuje dyrektor Krystian Morys.
Komentarze